REACT temelli etkinliklerin fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre bilinci gelişimleri ile antroposentrik-ekosentrik yaklaşımları üzerine etkisinin incelenmesi ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Investigation of the effects of REACT-based activities on pre-service science teachers' environmental awareness development and anthropocentric–ecocentric approaches, and evaluation of their opinions
- Tez No: 948378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VOLKAN YÜZÜAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde çevre sorunlarının artışı, bireylerin çevresel farkındalığını ve bilinç düzeyini önemli bir hale getirmiştir. Özellikle eğitim, bireylerin çevre bilincini geliştirme ve çevresel sorunlara daha bilinçli yaklaşımlar kazandırma açısından kritik bir rol oynamaktadır. Fen bilgisi öğretmen adayları, gelecekte çevre bilinci oluşturma sürecinde önemli bir köprü vazifesi görmektedir ve bu sebeple bireylerin çevresel yaklaşımlarını şekillendiren eğitim metodolojileri ile şimdiden tanıştırılmaları gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda, fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre bilinci gelişimlerini desteklemek için farklı yaklaşımlar denenmektedir. Antroposentrik ve ekosentrik yaklaşımlar, bireylerin çevreye bakış açılarını anlamada ve bu bakış açılarını eğitim aracılığıyla dönüştürmede önemli bir çerçeve sunmaktadır. Bu çalışma, REACT modeli kullanılarak hazırlanan çevre etkinliklerinin, fen bilgisi öğretmen adayları üzerindeki etkilerini araştırarak, çevre bilinci gelişimleri ve çevresel yaklaşımlarındaki değişimleri incelemeyi ve adayların görüşlerini almayı amaçlamaktadır. Araştırma, yarı deneysel desen çerçevesinde, nicel ve nitel veri toplama teknikleri bir arada kullanılarak karma yöntem çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma 2024-2025 güz yarıyılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan, 35 kişilik fen bilgisi öğretmenliği son sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. Katılımcılara ön test ve son test olarak uygulanan“Çevre Bilinci Ölçeği”ve“Ekosentrik, Antroposentrik ve Çevreye Yönelik Antipatik Tutum Ölçeği”kullanılarak veriler toplanırken, aynı zamanda derinlemesine görüşmeler yapılarak bireysel görüşleri de çalışmanın bulgularına dâhil edilmiştir. REACT temelli etkinliklerin uygulama süreci tamamlandıktan sonra, veriler dijital ortamda arşivlenmiştir. Bu etkinlikler, katılımcıların çevre bilincini destekleyen ve bu bilinci güçlendiren farklı çevresel durum senaryoları üzerine kurulmuştur. Fen bilgisi öğretmen adaylarının çevreye yönelik algılarını değiştirme potansiyeline sahip olup olmadığı yönünde bilgiler vermesi beklenen bu etkinlikler, bireylerin düşünme süreçlerini şekillendirmeye yönelik etkileşimli uygulamalar içermektedir. Araştırma bulguları, REACT temelli etkinliklerin fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre bilinci üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur.“Çevre Bilinci Ölçeği”ve“Ekosentrik, Antroposentrik ve Çevreye Yönelik Antipatik Tutum Ölçeği”kullanılarak elde edilen verilere yapılan nicel analizler, etkinliklerin öncesine kıyasla, sonrasında çevresel duyarlılık ve bilinç seviyelerinde belirgin bir artış olduğunu göstermiştir. Uygulama sürecinin sonlanmasının ardından yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel bulgular ise, fen bilgisi öğretmen adaylarının REACT modeli kullanılarak hazırlanmış olan çevre etkinlikleri sayesinde, çevre sorunlarını daha genç yaşlardan öğretmeye istekli hale geldiklerini, toplumsal bilinçlenmeye önem verdiklerini ve çevre sorunları konusunda yüksek farkındalık sahibi olduklarını ifade ettiklerini ortaya koymuştur. Fen bilgisi öğretmen adaylarının çevresel konulardaki görüşlerinde antroposentrik yaklaşımlardan ekosentrik yaklaşımlara doğru bir kayma olduğu, çalışmanın dikkat çeken bir diğer bulgusudur. Sonuç olarak, REACT modeli ile gerçekleştirilen çevre etkinlikleri, fen bilgisi öğretmen adaylarının çevre bilincini arttırma potansiyeline sahip etkili bir araç olarak değerlendirilmiştir. Bu etkinlikler, sadece bireysel bilinç seviyesini arttırmakla kalmamış, aynı zamanda öğretmen adaylarının çevresel yaklaşımlarını özellikle ekosentrik perspektiften dönüştürmeyi de başarıyla gerçekleştirmiştir. Araştırma sonuçları, gelecekte eğitim politikalarında yenilikçi yaklaşımlara daha fazla yer verilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır ve farklı branşlarda ve daha geniş örneklem gruplarıyla çalışmaların yapılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increase in environmental problems has made individuals' environmental awareness and consciousness more critical than ever. Education plays a pivotal role in enhancing environmental consciousness and fostering more responsible attitudes toward ecological issues. Science teacher candidates, as future educators, act as key agents in this transformation. Therefore, it is essential to expose them early on to educational methodologies that shape environmental attitudes. In line with this aim, various instructional approaches are being tested to support the development of environmental awareness among prospective science teachers. Anthropocentric and ecocentric perspectives offer valuable frameworks for understanding individuals' environmental viewpoints and guiding the transformation of these perspectives through education. This study aims to examine the effects of environmental activities based on the REACT model on the environmental awareness and attitudinal shifts of science teacher candidates, while also gathering their reflections on these experiences. The study was conducted in the fall semester of the 2024–2025 academic year using a quasi-experimental design that integrates both quantitative and qualitative research methods as mixed method study. The research sample consisted of 35 senior students enrolled in a science teacher education program at a public university. Data were collected through pre- and post-tests using two instruments: the“Environmental Awareness Scale”and the“Ecocentric, Anthropocentric, and Environmental Antipathy Attitude Scale.”Additionally, in-depth interviews were conducted to include participants' individual perspectives in the findings. The REACT-based activities were designed around environmental scenarios intended to enhance participants' awareness and promote reflective thinking. Once the implementation phase was completed, all data were digitally archived. The interactive nature of the activities aimed to encourage shifts in perceptions toward the environment. The findings indicate that the REACT-based activities had a significant positive impact on participants' environmental awareness. Quantitative analysis revealed notable increases in environmental sensitivity and awareness levels post-intervention. Qualitative data collected through semi-structured interviews further showed that the teacher candidates, influenced by the REACT-based activities, expressed a strong willingness to address environmental issues at early education levels, emphasized the importance of social awareness, and demonstrated heightened sensitivity toward ecological challenges. Another noteworthy finding of the study is the observed shift in participants' environmental perspectives—from anthropocentric to more ecocentric orientations. In conclusion, environmental education activities based on the REACT model were found to be an effective tool in raising environmental awareness among science teacher candidates. These activities not only enhanced individual consciousness but also contributed significantly to transforming participants' environmental attitudes, particularly by fostering ecocentric thinking. The results underscore the need for incorporating more innovative approaches into future educational policies and recommend further research with broader and more diverse participant groups across various disciplines.