Çağdaş sergileme mekanlarında kullanıcı deneyimini okumaya yönelik bir model önerisi: Mekan-eser-özne triyalektiği
A model proposal for reading user experience in contemporary exhibition spaces: Space-artwork-subject trialectics
- Tez No: 947282
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TAVŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Mimari mekan yalnızca seyredilen bir nesne değil, insanlar tarafından duyusal ve duygusal deneyimlerle zenginleşen bir tanıma sahiptir. Bu deneyim mekanın işlev ve biçimine göre değişiklikler göstermektedir. Günümüzde çağdaş sergileme mekanları bu deneyimin yoğun bir şekilde yaşandığı alanlar olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma çağdaş sergileme mekanlarında gerçekleşen yeni nesil kullanıcı deneyimini araştırmak üzere bir yol izlemiştir. Çalışmada çağdaş sergileme mekanları ve kullanıcıları arasındaki deneyim ilişkisini irdelemek ve bu ilişkiyi belirleyen temel kodları ve bunların etki güçlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Deneyim kavramının yoğun olarak öne çıktığı bienal mekanları çalışma alanı olarak tercih edilmiştir. Mekan deneyimini ortaya koymak noktasında fenomenoloji yöntemi ile veriler elde edilmiş, bu verileri irdelemek üzere hermeneutik bir okuma modeli geliştirilmiştir. Mekanı deneyimleyen kullanıcılardan, eserleri yaratan sanatçılardan ve bienal kitapçığından elde edilen verilere içerik analizi uygulanarak“Mekan-Eser-Özne Triyalektiği”modeli ortaya koyulmuştur. Bu model kapsamında belirlenen kodlar MAXQDA programına girilerek tüm verilere kodlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda mekan deneyiminde mekan ve özne kadar eserlerin de ön plana çıktığı görülmüştür. Deneyimin bütüncül olarak gerçekleştiği bu mekanlarda mekan-eser-özne arasında sergilenen mekan ve eserin özelliklerine göre farklı deneyimlerin yaşandığı, bununla birlikte kullanıcıların duyusal ve duygusal olarak her zaman yoğun deneyimler yaşadığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Architectural space is not just an object to be viewed but has a definition that is enriched by sensory and emotional experiences by people. This experience varies according to the function and form of the space. Today, contemporary exhibition spaces highlight this experience as areas that are intensely lived. This study has followed a path to investigate the new generation user experience in contemporary exhibition spaces. The aim of the study is to examine the experience relationship between contemporary exhibition spaces and their users and to reveal the basic codes that determine this relationship and their power of influence. Biennial venues, where the concept of experience comes to the fore, were chosen as the study area. In order to reveal the experience of the space, data was obtained with the phenomenology method, and a hermeneutic reading model was developed to examine this data. The“Space-Artwork-Subject Trialectics”model was put forward by applying content analysis to the data obtained from the users who experienced the space, the artists who created the works, and the biennial booklet. The codes determined within the scope of this model were entered into the MAXQDA program and the coding process was performed on all data. As a result of the study, it was seen that the artworks were as prominent as the space and the subject in the spatial experience. It was revealed that in these spaces where the experience was realized holistically, different experiences were experienced according to the characteristics of the space and the artwork exhibited between the space-artwork-subject, and that users always had intense experiences sensorially and emotionally.