Basit yargılama usulü (CMK m. 251-252)
Simple trial procedure (Article 251-252 of CMK)
- Tez No: 947336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN EMRE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 251 ve 252. maddelerinde düzenlenen basit yargılama usulü, asliye ceza mahkemelerinin görev alanına giren uyuşmazlıklardan adli para cezasını ve/veya üst sınırı iki yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlar bakımından uygulanabilmektedir. Usulün uygulanabilmesi için kanunda yer alan koşulların sağlanması ve hâkimin takdir yetkisini usulü uygulama yönünde kullanması gerekir. Bu usulde, duruşma açılmaksızın ve Cumhuriyet savcısının görüşü alınmaksızın hüküm verilmesi söz konusudur. Mahkûmiyet kararı verilmesi hâlinde ise cezada dörtte bir oranında indirim yapılması öngörülmüştür. Basit yargılama usulüne göre verilen hükme itiraz edilmesi mümkündür. Basit yargılama usulü, cezası belirli bir ağırlığı aşmayan suçlara ilişkin yargılamaları hızlandırarak mahkemelerin iş yükünü hafifletmek amacıyla Türk ceza muhakemesi hukukuna dâhil edilmiştir. Ancak, yargılamaları hızlandırma amacını gerçekleştirebilme uğruna yargılama süjelerinin genel yargılama usulünde sahip olacağı birçok hakka bu usulde yer verilmemiştir. Çalışmamızda basit yargılama usulü birçok açıdan ele alınmış ve konu, doktrindeki görüşler ile yargı kararlarından faydalanılarak incelenmiştir. Bununla birlikte çalışmamızın ilgili kısımlarında basit yargılama usulü, adil yargılanma hakkı yönünden değerlendirilmiş ve görüşlerimiz sunulmuştur. İlk bölümde, basit yargılama usulüne ilişkin temel esaslara ve usulün uygulanması için gereken koşullara yer verilmiştir. İkinci bölümde, usulün uygulanma şekli ve usulden vazgeçerek genel yargılamaya dönülmesi konuları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise basit yargılama usulüne göre verilen hükmün denetimi konusu, Anayasa Mahkemesinin ilgili iptal kararını ve 7499 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikleri de kapsayacak şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Simple trial procedure regulated in articles 251 and 252 of the Criminal Procedure Code No. 5271, provide that can be applied to disputes that fall within the jurisdiction of the criminal courts of first instance and to crimes that require a judicial fine and/or imprisonment with an upper limit of two years or less. In order for the procedure to be applied, the conditions set forth in the law must be met and the judge must exercise his/her discretion to apply the procedure. In this procedure, a verdict is rendered without a hearing and without the opinion of the public prosecutor. In the event of a conviction, a one-fourth reduction in the penalty is envisaged. It is possible to object to the judgment rendered according to the simple trial procedure. The simple trial procedure was included in the Turkish criminal procedure law in order to ease the workload of the courts by accelerating the proceedings regarding crimes whose penalty does not exceed a certain weight. However, for the sake of realizing the purpose of speeding up the proceedings, many rights of the subjects of the proceedings that would be available in the general procedure are not included in this procedure. In our study, the simple trial procedure has been examined from many aspects and the subject has been examined by making use of the opinions in the doctrine and judicial decisions. In addition, in the relevant sections of our study, the simple trial procedure is evaluated in terms of the right to a fair trial and our opinions are presented. In the first part, the basic principles regarding the simple trial procedure and the conditions for the application of the procedure are given. In the second part, the method of application of the procedure and the issues of abandoning the procedure and returning to the general trial are discussed. In the third part, the issue of the review of the judgment rendered according to the simple trial procedure is examined, including the relevant annulment decision of the Constitutional Court and the amendments made by Law No. 7499.