Mesleki eğitim merkezlerinde çıraklık eğitim sürecinin etnografik ve fenomenolojik analizi
Ethnographic and phenomenological analysis of the apprenticeship education process in vocational education centers
- Tez No: 947337
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN MAMUR IŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de oto sanayide çalışan çırak çocukların iş yeri kültürü, çalışma koşulları ve eğitim süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, eleştirel etnografik desen kullanılıp, çalışan çırak çocukların yaşamları hem içsel hem dışsal bir perspektiften ele alınmıştır. İçsel perspektiften, çırak çocukların doğal çalışma ortamında deneyimledikleri koşullar, eşitsizlikler ve mağduriyetler gözlemlenip analiz edilmiştir. Dışsal perspektiften ise çağdaş çocuk hakları anlayışıyla mevcut kültürün norm ve değerleri karşılaştırılarak, oto sanayide çalışan çırak çocukların yaşadıkları deneyimlerin evrensel çocuk hakları standartlarına ne ölçüde uygun olduğu değerlendirilmiştir. Araştırmada, Giresun ilinde Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) Programı kapsamında çıraklık eğitimi alan iki çocuğun tamirhanedeki deneyimlerine odaklanılmıştır. Elde edilen bulgular; çalışma koşullarına dair zorluklar, iş yeri kültürü ve çocukların gelecekten beklentileri olmak üzere üç ana kategoride incelenmiştir. Sonuç olarak, çırak çocukların fiziksel ve psikolojik zorlukların ve mağduriyetlerinin farkında olmadıkları belirlenmiştir. Ayrıca söz konusu olumsuzlukların, çocukların aileleri ve ait oldukları çalışma kültüründe normalleştirildiği görülmüştür. Bu bulgular ışığında çırak çocukların yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the workplace culture, working conditions and education processes of apprentice children working in the auto industry in Turkey. In the research, critical ethnographic design was used and the lives of working apprentice children were discussed from both an internal and external perspective. From an internal perspective, the conditions, inequalities and grievances experienced by apprentice children in their natural working environment were observed and analyzed. From an external perspective, the norms and values of the current culture were compared with the contemporary understanding of children's rights, and the extent to which the experiences of apprentice children working in the auto industry were in accordance with universal child rights standards were evaluated. The study focused on the experiences of two children who received apprenticeship training through the Vocational Education Center (VETC) Programme in Giresun. The findings were analysed under three main categories: difficulties related to working conditions, workplace culture and children's expectations for the future. As a result, it was determined that apprentice children were not aware of physical and psychological difficulties and victimization. In addition, it has been observed that these negativities are normalized in the families of the children and the workplace culture to which they belong. In the light of these findings, suggestions were made to improve the living conditions of apprentice children.