Üniversite bilgi yönetim sisteminin kullanılabilirlik analizi
Usability analysis of university information management system
- Tez No: 947343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKMEL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kamu kurumları, öncelikle belge yönetimi süreçlerinde belge yönetim sistemlerini kullanarak dijitalleşme sürecine girmiştir. Bu bağlamda geliştirilen Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (ÜBYS), yükseköğretim kurumlarının akademik ve idari süreçlerini tek bir platform altında birleştirerek; bilgiye erişim, iş süreçlerinin otomasyonu ve veri güvenliği gibi alanlarda önemli katkılar sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, yükseköğretim kurumlarında yaygın olarak kullanılan ÜBYS kullanılabilirliği analiz edilmiştir. Araştırma, kullanıcı merkezli bir yaklaşımla gerçekleştirilmiş olup, sistemin Kastamonu Üniversitesi'ndeki farklı kullanıcı gruplarına (öğrenci, akademik ve idari personel) sunduğu deneyim çok boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada yöntem olarak sezgisel değerlendirme, kullanıcı testi ve Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği anketi kullanılmıştır. Katılımcılar; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma durumu ve sistem kullanım sıklığı gibi değişkenler açısından incelenmiş, betimsel ve karşılaştırmalı istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, ÜBYS'nin genel olarak işlevsel ve erişilebilir bir yapıya sahip olduğunu, ancak bazı modüllerde kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen kullanılabilirlik sorunlarının bulunduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, ÜBYS'nin kullanıcı dostu bir yapıya sahip olmakla birlikte; bazı arayüz bileşenleri, yardım dokümantasyonları ve hata yönetim sistemlerinde iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, sistemin daha etkili, sezgisel ve kullanıcı memnuniyetini artıracak şekilde yeniden yapılandırılması için yol gösterici öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public institutions have entered the digitalization process by primarily using document management systems in their document management processes. In this context, the University Information Management System (ÜBYS) developed combines the academic and administrative processes of higher education institutions under a single platform and offers significant contributions in areas such as access to information, automation of business processes and data security. In this thesis, the usability of ÜBYS, which is widely used in higher education institutions, was analyzed. The research was carried out with a user-centered approach and the experience offered by the system to different user groups (students, academic and administrative staff) at Kastamonu University was evaluated multidimensionally. Heuristic evaluation, user testing and System Usability Scale survey were used as methods in the study. Participants were examined in terms of variables such as age, gender, education status, employment status and system usage frequency, and descriptive and comparative statistical analyzes were performed. The findings revealed that ÜBYS has a generally functional and accessible structure, but there are usability problems in some modules that negatively affect the user experience. As a result, although ÜBYS has a user-friendly structure; It was determined that some interface components, help documentation and error management systems needed improvements. The findings provide guiding suggestions for restructuring the system in a way that is more effective, intuitive and increases user satisfaction.