Ceza Muhakemesi Hukukunda süreler
Terms in the criminal procedure
- Tez No: 94735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Ceza muhakemesi hukukundaki süreler, bütün muhakeme hukukları tarafından sistemli bir şekilde düzenlenen ve modern hukuk tarafından benimsenen kurumlardan birisidir. Bu süreler, ceza muhakemesinin hızlı ve düzenli olması gibi ceza muhakemesi açısından çok önemli bir görevi yerine getirirler. Bu Tezde ceza muhakemesi açısından oldukça önemli bir yeri olan süreleri dört ana başlık altında inceledik. Birinci Bölümde, konu hakkında genel bilgiler vererek, süre kavramı, sürelerin amacı ve sürelerin ispatı konularını ele aldık. İkinci Bölümde, CMUK'nda düzenlenmiş sürelerin çeşitli açılardan ayrımlara tâbi tutarak CMUK'nda düzenlenmiş süreleri incelemeye çalıştık. Üçüncü Bölümde, sürelerin başlaması, sona ermesi, uzama halleri ve süreye uymak için yapılması gereken işlemlerden bahsederek sürelerin hesaplanması konusunda bilgi verdik. Son Bölümde ise, kusursuz bir şekilde süresi içinde işlemi yapamayan kişilere CMUK tarafından tanınan ve işlemi tekrar yapmasına izin veren eski hâle getirme kurumunu inceledik. 152
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Terms in Criminal Procedure Law is one of the juristic institutions arranged by all procedure laws systematically and adopted by modern law. These terms perform a very important task of making the Criminal Procedure fast and systematic. In this thesis the terms, which are very important from point of the Criminal Procedure, are studied under four main parts. In the first part, general information on the subject is given and concept of term, purpose of terms and argument of terms are investigated. In the second part, the terms arranged in Criminal Procedure Act are studied after differentiation under many aspects. Start and termination of the terms, conclusions of extension and necessary procedures to be taken to comply with the terms are stated, and the calculation of the terms are given in the third part. In the last part, the institution of Restitutio in Integrum which permits the individual who could not complete the procedures in due time faultlessly but to carry out the same procedures over again, a right of individual met by Criminal Procedure Act, is examined. 153