Özel sektörde yöneticilerin örgüt iklimine etkisi: Bankacılık alanından bir örnek
Manager effect in organisation climate in private sector: An empirical study on banking sector
  1. Tez No: 94734
  2. Yazar: ESRA EBRU TANYERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Bu çalışmada, toplumsal ve teknolojik değişmenin hızla yaşandığı günümüzde, özel sektör kuruluşlanmn amaçlarına ulaşmaları ve başarılı olmalarında“örgüt iklimi”konusunun önemi ve örgüt iWiminin olumlu/olumsuz olmasında yöneticilerin önemi vurgulanmıştır. Örgüt iklimi üzerine yapılan çalışmalarda,“örgüt iklimi”konusu genel ve bütüncül yapıda değerlendirilmiştir. Fakat günümüzde özellikle özel sektör kuruluşlarmda yönetici-örgüt iklimi ilişkisinin, özel sektördeki gelişmeye paralel olarak ele alınması gerekmektedir. Örgüt iklimi konusunun yöneticiler açısından incelendiği bu çalışmada çevresel koşulların (teknolojik, ekonomik, siyasal vb.) yönetici üzerinde etkili olduğu ortaya konulmuştur. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde sistem yaklaşımının varsayımları kabul edilmiştir. Özellikle 20. yy'ın ikinci yarısında örgütlerin içinde bulundukları çağın toplumsal, teknolojik ve kültürel özelliklerine uyum sağlaması için yöneticilerin yeniliğe açık, aktif, işgörenleri teşvik edici özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bu özelliklere sahip yönetici ile örgütün iklimi olumlu olacak ve dolayısıyla da örgütsel verimlilik sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in our days where social and technological changes are lived very quickly, the importance of the administrators, in reaching of the private organizations to the their objectives and in their success, and in being of organisation climate positive or negative, the importance of the subject of the“organisation climate”has been stressed. İn the studies made on the organisation climate, the subjects of“organisation climate”has been evaluated in a general an totalitarian structure. But, in our days, especially, the administrator - organisation relation must be taken into consideration, in parallel to the development in the private sector. In this study where organisation climate has been examined in view of administrators. It has been proved that the environmental conditions (technological, economical, political etc.) are effective on the administrator. So, this has been excepted as the hypothesis of the system approach in the theoretical framework of the study. Espeically, in the second half of the 20. Century, the administrators must be open to the renovation, active and have encouraging properties, in order that the organisations realise conformity with the social, technological and cultural particularities of the age, in which they are stationed. With the administrators having these properties the climate of the organisation will be affirmative, and so, the organisation productivity will be realised.