Hadiste hâşiye geleneği ve Meşhur Muhaşşi Muhammed b. Abdüllhâdî Es-Sindî
Hashiye tradition in hadith and the Famous Muhashsi Muhammed b. Abdülhâdî Al-Sindî
  1. Tez No: 947351
  2. Yazar: İBRAHİM ARVASİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Kütübü sitte ve Ahmed b. Hanbel'in el-Müsned'i gibi birçok klasik hadis eseri için hâşiye kaleme alan Muhammed b. Abdülhâdî es-Sindî, hadis hâşiye geleneğinin önemli isimleri arasında yer almaktadır. Sindî'nin hayatı, hadis ilmindeki yeri ve eserlerinin tanınması önem arz etmektedir. Bu amaçla giriş ve dört bölümden meydana gelen çalışmanın birinci bölümünde hâşiye ile ilgili terimler ve hâşiyeler konusu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde hadis hâşiye geleneği, üçüncü bölümde Sindî'nin yaşadığı dönem, siyasî, sosyal, dinî, ilmî durum ve eserleri hakkında çalışma yapılmıştır. Dördüncü bölümde Sindî'nin hâşiye yöntemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Muhammad b. Abdulhadî al-Sındî, who wrote footnotes for many classical hadith works such as Kutubu Sıtte and Ahmed b. Hanbel's al-Musnad, is among the important names of the hadıth footnote tradition. It is important to know Sindî's life, his place in hadith science and his works. For this purpose, the first part of the study, which consists of an introduction and four parts, focuses on the terms related to footnotes and footnotes. The second part is about the hadith footnote tradition, and the third part is about the period in which Sindî lived, his political, social, religious, scientific situation and his works. The fourth part is about Sindî's footnote method.