Sosyal medya temelli eğitimin tarımda çalışan kadınların deri kanseri riski bilgileri, kendi kendine deri muayenesi ve güneşten korunma davranışlarına etkisi
The effect of social media based education on skin cancer risk knowledge, skin self-examination and sun protection behaviours of women working in agriculture
- Tez No: 947350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN AYGÜN, DOÇ. DR. ÖZÜM ERKİN GEYİKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Public Health, Nursing, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal medya temelli eğitimin tarımda çalışan kadınların deri kanseri riski bilgileri, kendi kendine deri muayenesi ve güneşten korunma davranışlarına etkisini belirlemektir. Çalışma Muğla ili Fethiye ilçesinde tarımda çalışan kadınlarla tek grup ön test-son test yarı deneysel tasarımla 85 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştıranının etik onamı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Etik Kurulundan ve kurum izni ise İl sağlık Müdürlüğünden alınmıştır. Veriler Deri Kanseri ve Kendi Kendine Deri Muayenesi (KKDM) Formu ve Güneşten Korunma Davranış Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmaya araştırmaya katılmayı kabul eden kadınlara ön-test yapılmış, daha sonra kendi kendine deri muayenesi ve deri kanseri hakkında sosyal medya üzerinden 4 haftalık girişim uygulanmış ve girişimden 1 hafta sonra son test uygulanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzdelikler, ortalamalar, bağımlı değişkenlerde t testi ve Mc Nemar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of social media-based training on women working in agriculture skin cancer risk knowledge, skin self-examination and sun protection behaviours. The study was carried out with 85 participants with a quasi-experimental design without a single group pretest-posttest with women working in agriculture in Fethiye district of Muğla province. Ethical approval of the researcher was obtained from Muğla Sıtkı Koçman University Health Sciences Ethics Committee and institutional permission was obtained from the Provincial Health Directorate. Data were collected using the Skin Cancer and Self-Skin Examination (SSE) Form and Sun Protection Behaviour Scale. Women who agreed to participate in the study were pre-tested, then a 4-week intervention on skin self-examination and skin cancer was applied via social media and a post-test was applied 1 week after the intervention. In the analysis of the data, numbers, percentages, averages, t test and Mc Nemar test were used in dependent variables.