Platon'un erken dönem diyaloglarında ahlak eğitimi
Moral education in Plato's early dialogues
- Tez No: 947389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENGÜN MELTEM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Siyasette aktif rol oynamak isterken hocası Sokrates'in idamıyla ve sonrasında yaşadığı hayal kırıklıklarıyla felsefeye yönelen Platon hakkında yazılan bu tez onun erken dönem diyaloglarını, bu diyaloglardaki ahlak ve eğitim görüşlerini incelemek üzere yazılmıştır. Bu kapsamda onu çok fazla etkileyen Sokrates ve felsefesi anlatılmış olup Platon'u etkileyen görüşlerine yer verilmiştir. Erken dönemi diyalogları Sokratik yöntemle yazıldığı için onları daha iyi anlayabilmek amacıyla öncelikle Sokratik yöntem detaylıca anlatılmıştır. Ayrıca konu açısından ahlak ve eğitim konularını ele alan çalışmamızda ahlak eğitiminin gerekliliği, eğitimin amacı gibi sorunlar da irdelenmiştir. Ahlakın aynı zamanda toplumsal bir olgu olarak karşımıza çıkmasıyla ahlak, bilgi, eğitim ve siyaset konularının birbiriyle olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmamızda genel anlamda ahlakın bireyselliğinin yanı sıra toplumsal olması değerlendirilmiştir. Bireylerin ve toplumun mutluluğu için devlet tarafından yürütülecek bir eğitimin tüm yurttaşlara verilmesinin gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis written about Plato, who turned to philosophy after the execution of his teacher Socrates and the disappointments he experienced after trying to play an active role in politics, listed his early dialogues in the form of morality and education lists in these dialogues. Socrates and chemistry, in which this talent was very high, were explained and Plato's views were included. It was understood that the early dialogues were written for Socratics to be better understood and the Socratic method was explained in detail first. In addition, in our study, which deals with morality and education issues in terms of subject, the necessity of moral education and the purpose of education were also examined. With the emergence of morality as a social phenomenon at the same time, the relationship between morality, knowledge, education and politics issues and the separate ones was evaluated. In our study, in general, the individuality of morality as well as its social ranking was evaluated. The necessity of an education to be carried out by the state for the happiness of the population and society for all citizens was emphasized.