Duygu Sosyalleştirme Temelli Drama Eğitim Programının Annelerin Duygu Sosyalleştirme Davranışlarına Etkisinin İncelenmesi
Investigating of the effect of emotion socialization-based drama training program on mothers' emotion socialization behaviors
- Tez No: 947388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN İLHAN ILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuklarına yönelik duygu sosyalleştirme davranışlarında bulunan annelerin (küçümseyici tepkiler, ebeveynde sıkıntı tepkileri problem odaklı tepkiler, duygu ifadesini kolaylaştıran tepkiler, duygu odaklı tepkiler, cezalandırıcı tepkiler) düzeylerinin belirlenmesi ve duygu sosyalleştirme temelli bir drama eğitim programı uygulamasının bu davranışlar üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında, on üç oturumdan oluşan bir drama eğitim programı geliştirilmiş; bu programın on iki oturumu ölçek senaryolarına uygun olarak yapılandırılmış, bir oturumu ise tanışma amaçlı düzenlenmiştir. Araştırmadaki çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde yer alan Ural Özyiğit Anaokulu'na devam eden 48–72 aylık çocukların anneleri arasından basit rastlantısal örnekleme yöntemiyle seçilen 20 anne oluşturmaktadır. Bu annelerden 10 tanesi deney grubuna, 10 tanesi ise kontrol grubuna dâhil edilmiştir. Veri toplama araçları“Genel Bilgi Formu”,“Çocukların Olumsuz Duygularıyla Baş Etme Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Drama Eğitim Programı”dır. Elde edilen veriler, normal dağılım varsayımı Shapiro-Wilk testi ile test edilmiştir. Verilerin anlamlılık düzeyi .05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of mothers who engage in emotion socialization behaviors towards their children (dismissive reactions, parental distress reactions, problem-focused reactions, reactions that facilitate emotion expression, emotion-focused reactions, punitive reactions) and to examine the effect of a drama education program based on emotion socialization on these behaviors. Within the scope of the research, a drama training program consisting of thirteen sessions was developed; twelve sessions of this program were structured in accordance with the scale scenarios and one session was organized for acquaintance purposes. The study group in the research consisted of 20 mothers selected by simple random sampling method among the mothers of 48-72-month-old children attending Ural Özyiğit Kindergarten in Çorlu district of Tekirdağ province in the 2024-2025 academic year. Ten of these mothers were included in the experimental group and 10 in the control group. Data collection tools were“General Information Form”,“Coping with Children's Negative Emotions Scale”and“Drama Training Program”developed by the researcher. The data obtained were analyzed with IBM SPSS Statistics 22 program and the assumption of normal distribution was tested with Shapiro-Wilk test. The significance level of the data was accepted as .05. According to the findings of the study, significant differences were found between the experimental and control groups in the sub-dimensions of emotion socialization behaviors in the pre-test results (p < .05). In the pre-test results of the control group, the mothers' negative reactions were slightly lower than the mothers of the experimental group, while their positive reactions were higher. The groups were selected according to these data and the group that was thought to need an intervention program (drama education program) was formed as the experimental group. After the drama education program was applied to both groups, significant differences were observed in all variables in both groups (p < .05). However, this time, a significant increase was observed in the positive emotion socialization behaviors of the mothers in the experimental group (problem-focused reaction, reaction facilitating emotion expression, emotion-focused reaction), while a significant decrease was observed in the negative reactions (punitive reaction, distress in the parent, condescending reaction). The results of the study show that emotion socialization-based drama training supports and transforms mothers' positive parenting behaviors. In this direction, it is recommended that drama-based parent education programs should be expanded and made accessible by different institutions. Supporting parents' emotional awareness and emotion regulation skills will contribute positively to children's emotional development. In particular, including activities based on role playing, empathy and experiential learning will increase the effectiveness of the training programs.