Ülkemizde kentsel açık ve yeşil alan standartlarının uygulanmasında peyzaj mimarlığı açısından karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları üzerinde bir araştırma
A Research on application of urban openand green areas standarts in Turkey from the stand point of landscape architecture
  1. Tez No: 9473
  2. Yazar: GÜLDEN KAYMAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜLKEMİZDE KENTSEL AÇIK VE YEŞİL ALAN STANDARTLARININ UYGULANMASINDA PEYZAJ MİMARLI?I AÇISINDAN KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Gülden KAYMAKLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Metin BAŞAL 1990, Sayfa Jüri : Prof. Dr. Met in BAŞAL Doç. Dr. E. Murat YAZGAIî Doç.Dr.Kâmuran GÜÇLÜ İnsanlar yaşadıkları çevrenin bilincine henüz varmış ve yaşamın devamlılığı için, çevrenin bozulmaması gerektiğini çok yeni kavramaya başlamışlardır. Bu olgunun henüz tüm zihinlerce benim senmemiş olması nedeniyle, çevre tahribi halâ devam etmektedir. İşte çevrenin korunmasında ve yaratılmasında fonksiyonu olan önemli ko nulardan birisi de doğanın kentlerdeki uzantıları diyebileceğimiz açık ve yeşil alanların korunması ve geliştirilmesidir. Fakat günü müzde bir yanda konut yakın çevresi geleneğimizde yer alan ve dış mekân yaşantısına olanak veren mekânlar yîtirîlirken öte yandan da hızla kentleşen yörelerde, kent içi ve çevresi düzeyindeki açık alan ların kamu kullanımında kalması için tutarlı ve etkili girişimler ya pılamamaktadır. Sonuçta açık ve yeşil alanlar yönünden yetersiz ki me ait olduğu belirsiz ve bu nedenle de bakımsız, fonksiyonlarını yerine getiremiyen adacıkların oluşması engel lenememiştir. Oysa herIV kent için çeşitli meslek gruplarının yer aldığı kadronun (mimarlar, şehir plancıları, peyzaj mimarları, jeologlar, ekonomistler vb...) tesbit edeceği açık ve yeşil alan standartları ve bu standartlar planlamada yol gösterici bir araç olarak kullanılmalıdır. Ayrıca ge lecekte doğabilecek sorunlara çözüm olması açısından mümkün oldu ğunca“daha fazla”açık ve yeşil alan tesisi yönünde planlar peyzaj mimarlarının da kent planlama kadrosundaki katılımları artırılarak yaptırılmalı ve ülkemizde uygulanan imar kanununda olduğu gibi 2. sabit bir değer (kişi başına 7 m ) taşımamalıdır. Açık ve yeşil alan standartlarının uygulanabilirliğini bu standartların yasal ve yönetsel açıdan etkili kılınması kadar, de netleyici göreve sahip olan kamu oyunun bilinçlendirilmesi de önemli ölçüde etkilemektedir. Böylelikle toplum ve de bireylerinin çevreleri ne sahip çıkmaları ve olası bozulmalara karşı tepkilerini göstermele ri, planları hazırlayanlar, onaylayanlar ve yürütenler üzerinde en güçlü baskıyı oluşturacaktır. Böylece kentlerdeki açık ve yeşil alan larla ilgili sorunlar geleceğe dönük olarak çözümlenmiş olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Açık ve yeşil alan standartları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON APPLICATION OF URBAN OPEN AND GREEN AREAS STANDARTS IN TURKEY FROM THE STAND POINT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE Gülden KAYMAKLI Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.>.. Metin BASAL 1990, Page: Jury: Prof. ' M. BASAL Assoc. Prof. E. Murat Yazgan Assoc. Prof. Kamuran Güçlü People have very recently realized the importance of the environment they live in and they have come to the conclusion that the environment musn't be destroyed for the continuation of life. The destruction of the environment is still going on because the impor tance of this concept hasn't been yet understood by everybody7. One of the important points in the preservation and improvement of the environment is to preserve and improve open and green areas which can be regarded as the extent ion of the nature to cities. But today on one hand, we are losing the very close areas to our residence, which are considered essential in our traditional and outdoor life and on the other hand there is no effective action to keep the open areas in the cities and in their environments for the general use of all people. As a result, the formation of pieces of land, in, effici ent in open and green spaces, belonging to no one therefore neglec ted and non-functional couldn't be prevented.V I However a group of professionals from differant areas for each par ticular city (architects, city planers, landscape architects, geolo gists, economists etc.) can decide on the standarts that can be used as an instrument for guiding the planning. In addition, as a solu tion to the problems which can be faced in the future, plans should be made by increasing the participation of landscape architects in city planning, in terms of more open and green areas and it musn't 2 be limited to (7 m per person) as it is in our present development and housing law. Enlightning the public who has the role of inspection is an important factor from the point of application of standarts of open and green areas as making people in the legal and administ rative roles effective. The reaction of people and individuals aga inst the possible destruction of environment will cause the most im portant pressure on the people who plan and give approvals. Thus, from now on problems reletad to the open and green areas in the cities will be solved. KEY WORDS: Open and green space standarts