Yasak sorgu yöntemleri; Türk Ceza Muhakemesi Hukukundan, Azerbaycan Ceza Muhakemesi Hukukuna bir bakış
The Forbidden gestioning methods; Looking from Turkish Law of Criminal Procedure to Azerbaijanian Law of Criminal procedure
  1. Tez No: 94740
  2. Yazar: MEFTUNE ADIGÜZELOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Adıgüzelova, Meftune, Yasak Sorgu Yöntemleri; Türk Ceza Muhakemesi Hukukundan Azerbaycan Ceza Muhakemesi Hukukuna Bir Bakış, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Zeki Hafızoğulları, IX-176 s. Yasak sorgu yöntemleri; Türk Ceza Muhakemesi Hukukundan Azerbaycan Ceza Muhakemesi Hukukuna bir bakış başlıklı tezin birinci bölümü, konunun temelini oluşturan sanık, şüpheli ve sorgu kavramlarının incelenmesine ayrıldı. Buna göre, sanık, somut sebeplere dayanan şüphenin varlığı halinde, koğuşturma veya soruşturma organının kendisine suç isnadında bulunduğu; sanıklık sıfatının bir ön basamağı olan şüpheli ise, şüphenin yöneldiği, ancak henüz kendisine suç isnadında bulunulmayan kişiyi ifade eder. Sorgu kavramını, koğuşturma ve soruşturma organının sanığın olayla ilgili bilgisine başvurulması; ifade almayı ise, koğuşturma organının araştırmaları çerçevesinde herhangi bir kişinin olayla ilgili açıklamalarına başvurması faaliyeti için kullandık. Tezin ikinci bölümünde, hukuk düzenleri açısından birer demokratik, laik hukuk devleti olan Türk ve Azerbaycan Cumhuriyetleri Ceza Muhakemesi Kanunlarına göre sorgunun işlevi, amacı, ilkeleri, şekli, teknik ve taktikleri, ayrıca sanığın sorgudaki hak ve yükümlülükleri incelendi. Konumuzun özü olan yasak sorgu yöntemleri tezin üçüncü bölümünü oluşturmaktadır. Burada Türk ve Azerbaycan hukuk düzenlerinde konunun düzenleniş şeklinin yanı sıra, uluslararası hukukun ışığında hangi sorgu yöntemlerinin yasak sayılması gerektiği üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The forbidden questioning methods; The first part of presentation titled“Looking from Turkish Law of Criminal Procedure to Azerbaijanian Law of Criminal Procedure”, is prepared for examination of meanings of suspicious, accused and questioning. In the event of suspicion belong to concrete reason accused is a person imputes by questioning body, suspicious means a person who is suspected but not imputed by questioning body; the concept of questioning means referring to accused's knowledge by questioning and investigation body, to take a statement means examining someone else's knowledge by investigation body. In the second part of our thesis the function, aim, principles, someone else's knowledge by investigation body, hape, technique and tactics of questioning according to the Procedure of Criminal Code in democratic and laic states of Republic of Turkey and Azerbaijan, and also rights and undertakings of accused was examined. The methods of forbidden Questioning which forms our subject itself constitutes the third part. Here, not only the arrangement of law in Turkish and Azerbaijanian law order but also under the international law,which the methods of questioning must respect forbidden, have been examined. According to this, the methods of questioning which has forbidden by law and affects freedom in expression and will of accused who is a trial subject has also can be counted as forbidden. Also in third part, result of using forbidden questioning methods have been examined. &vt?-