Turist tercihlerinde çevreye karşı duyarlı davranış öncüllerinin tespit edilmesi
Identifying the precursors of environmentally conscious behavior in tourist preferences
  1. Tez No: 947418
  2. Yazar: İREM TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE KONAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çevresel bozulmaların önüne geçilmesi ve doğal kaynakların yaşayabilirliğini sürdürmesi kişilerin çevreye duyarlı davranışları ile mümkündür. Sürdürülebilir turizmin sağlanması ve doğal kaynakların gelecek nesillere aktarılması için bireylerin çevreye bakış açılarının anlaşılması kritik öneme sahiptir. Bu noktada yapılan çalışma turistlerin çevreye duyarlı davranışlarını etkileyen çevresel tutumları ve bu tutumların demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmada, çevresel tutumların beş temel boyutu; doğanın tadını çıkarma, çevreci hareket aktivizmi, kişisel koruma davranışı, doğanın insanlar tarafından kullanımı ve ekosentrik kaygı ele alınmış; bu boyutların cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum, meslek gibi demografik faktörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edilmiştir. Amaçlar doğrultusunda Milfont ve Duckitt'in geliştirdiği ve çalışmanın kapsamına uyarlanan Çevresel Tutumlar Envanteri ölçeği, Antalya'da tatil yapmış 18 yaş üstü 127 yerli 98 yabancı toplam 225 turiste uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, kadın katılımcılar çevresel tutumların her yönünde erkeklere göre daha fazla hassasiyet sergilemişlerdir. Yaş gruplarına göre yapılan incelemede, 28-43 yaş arasındaki bireylerin çevresel konulara daha fazla ilgi gösterdiği ve bu konularda daha aktif oldukları belirlenmiştir. Eğitim seviyesi yükseldikçe, çevre bilinci ve ekosentrik endişelerin de arttığı, yükseköğrenim sahibi bireylerin doğaya insan merkezli bir bakış açısıyla değil, kapsamlı bir yaklaşım ile yaklaştığı tespit edilmiştir. Mesleki gruplar incelendiğinde, kamu çalışanları ve emeklilerin çevresel konulara duyarlılıklarının belirgin bir şekilde yüksek olduğu, buna karşın işçilerin genelde daha düşük tutumlar sergilediği gözlemlenmiştir. Yerli katılımcıların yabancı katılımcılara göre, çevre hareketleri ve doğanın insanlar tarafından kullanımı boyutlarında daha korumacı ve katılımcı bir yaklaşım benimsedikleri görülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulardan yola çıkarak sektöre yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preventing environmental degradation and maintaining the viability of natural resources is possible with environmentally sensitive behaviors of individuals. Understanding individuals' perspectives on the environment is of critical importance in order to ensure sustainable tourism and transfer natural resources to future generations. At this point, the study conducted reveals the environmental attitudes that affect the environmentally sensitive behaviors of tourists and whether these attitudes differ according to demographic variables. In the study conducted, five basic dimensions of environmental attitudes; enjoying nature, environmental movement activism, personal protection behavior, use of nature by humans and ecocentric concern were examined; and it was analyzed whether these dimensions differ according to demographic factors such as gender, age, education, marital status and occupation. In line with the objectives, the Environmental Attitudes Inventory scale developed by Milfont and Duckitt and adapted to the scope of the study was applied to a total of 225 tourists, 127 local and 98 foreign tourists over the age of 18 who had vacationed in Antalya. According to the research findings, female participants exhibited more sensitivity than males in every aspect of environmental attitudes. In the examination conducted according to age groups, it was determined that individuals between the ages of 28-43 showed more interest in environmental issues and were more active in these issues. It was determined that as the level of education increased, environmental awareness and ecocentric concerns also increased, and that individuals with higher education approached nature with a comprehensive approach rather than a human-centered perspective. When occupational groups were examined, it was observed that public employees and retirees had significantly higher sensitivity to environmental issues, whereas workers generally exhibited lower attitudes. It was observed that domestic participants adopted a more protective and participatory approach in terms of environmental movements and the use of nature by humans compared to foreign participants. Various suggestions were developed based on the findings obtained as a result of the research.