Türkiye'de bölge kalkınma ajansları ve bölge kalkınma idarelerinin karşılaştırması
Comparison of regional development agencies and regional development administrations in Türkiye
  1. Tez No: 947434
  2. Yazar: BATUHAN PAMPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki Bölge Kalkınma İdareleri (BKİ) ve Kalkınma Ajansları üzerine kapsamlı bir inceleme sunmaktadır. İlk olarak kalkınma kavramı teorik çerçevede ele alınmış; ekonomik büyümenin ötesine geçen, sosyal, kültürel ve çevresel boyutları içeren çok boyutlu bir süreç olduğu vurgulanmıştır. Bu bağlamda, bölgesel kalkınma aktörlerinin temel hedeflerinin; yerel potansiyelin değerlendirilmesi, bölgesel eşitsizliklerin azaltılması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması olduğu ortaya konmuştur. Çalışmada, uluslararası ve ulusal düzeyde BKA'ların ve BKİ'lerin ortaya çıkış nedenleri tarihsel gelişim süreciyle birlikte değerlendirilmiş; özellikle Türkiye'de Avrupa Birliği uyum süreciyle hız kazanan kalkınma modelinin yasal dayanakları ile birimlerin yapısı ve işleyişi detaylandırılmıştır. Birimlerin kamu-özel sektör-sivil toplum iş birliğine dayanan çok paydaşlı yapısı, stratejik planlama, yatırım destekleme ve sosyal kalkınma faaliyetleriyle bölgesel kalkınmaya çok yönlü katkı sunduğu örneklerle açıklanmıştır. Sonuç olarak, BKA'lar ve BKİ'ler yalnızca finansal destek sağlayan kurumlar olarak değil, aynı zamanda yerel kalkınma politikalarını oluşturan, uygulayan ve izleyen stratejik yapılar olarak tanımlanmıştır. Yasal çerçeveleri, esnek uygulama modelleri ve görev alanlarındaki çeşitlilik, bu kurumların bölgesel ihtiyaçlara duyarlı ve dinamik bir kalkınma yaklaşımı benimsediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a comprehensive analysis of Regional Development Administrations (RDAs) and Development Agencies (DAs) in Turkey. The concept of development is first addressed within a theoretical framework, emphasizing that it is a multidimensional process that goes beyond economic growth and includes social, cultural, and environmental aspects. In this context, the primary objectives of regional development actors are identified as the utilization of local potential, the reduction of regional disparities, and the achievement of sustainable development. The emergence of DAs and RDAs at both international and national levels is examined within a historical development context, with particular emphasis on the legal foundations, structures, and operations of these units that gained momentum during Turkey's EU harmonization process. The multi-stakeholder structures of these institutions—based on cooperation between the public sector, private sector, and civil society—are explained through examples that highlight their contributions to regional development through strategic planning, investment support, and social development activities. As a result, DAs and RDAs are defined not only as institutions providing financial support, but also as strategic bodies that formulate, implement, and monitor local development policies. Their legal frameworks, flexible implementation models, and diversity in areas of responsibility demonstrate that these institutions adopt a dynamic and region-sensitive approach to development.