Sağlık turizmi kapsamında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin, medikal turizm potansiyeline yönelik algılarının destinasyon imajına etkisi: Ankara ili örneği
The effect of the perceptions of foreign visitors coming to Turkey for health tourism, regarding medical tourism potential on the destination image: Ankara province example
  1. Tez No: 947435
  2. Yazar: HAYDAR UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ERSİN SİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Turizm, Healthcare Management, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, sağlık turizmi kapsamında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin medikal turizm potansiyeline yönelik algılarının Ankara ili özelinde destinasyon imajı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, betimsel tarama modeli kapsamında nicel yöntemle yürütülmüş ve veriler SPSS 26.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma 2024 yılı içerisinde Ankara ilinde gerçekleştirilmiş olup, veri toplama süreci 221 yabancı katılımcı ile sınırlı tutulmuştur. Veriler Medikal Turizm Potansiyeli Ölçeği ve Destinasyon İmajı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma modeli, ilişkisel tarama desenine dayalı nedensel bir model olarak yapılandırılmaktadır. Modelde, katılımcıların medikal turizm potansiyeline yönelik algıları bağımsız değişken, destinasyon imajı ise bağımlı değişken olarak ele alınmaktadır. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ise hem bağımsız değişkenlere bağlı olarak gruplandırmalarda hem de ilişkisel analizlerde ayırt edici faktörler olarak değerlendirilmektedir. Katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda medikal turizm potansiyeli ile destinasyon imajı arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre Ankara; tedavi çeşitliliği, sağlık hizmetlerinin kalitesi, seyahat kolaylığı, güvenlik ve iletişim imkanları açısından yabancı ziyaretçiler tarafından yüksek oranda olumlu değerlendirilmiştir. Bu bulgular, Ankara'nın sağlık turizmi bağlamında“marka şehir”olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, literatürde ki benzer tez ve makalelerle büyük ölçüde örtüşmektedir. Bu doğrultuda Ankara'nın medikal turizm potansiyelini artırabilmesi için, hem sağlık altyapısına hem de destinasyon imajına yönelik bütüncül politikaların geliştirilmesi önerilmektedir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Turizmi, Medikal Turizm, Destinasyon İmajı, Turizm
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the perceptions of foreign visitors coming to Turkey within the scope of health tourism towards medical tourism potential on the destination image in Ankara province. The research was carried out with quantitative method within the scope of descriptive screening model and the data were analyzed using SPSS 26.0 program. The research was conducted in Ankara province in 2024 and the data collection process was limited to 221 foreign participants. Data were collected using the Medical Tourism Potential Scale and Destination Image Scale. The research model is structured as a causal model based on relational screening design. In the model, the perceptions of the participants towards medical tourism potential are considered as the independent variable and the destination image is considered as the dependent variable. The socio-demographic characteristics of the participants are evaluated as distinguishing factors both in groupings depending on the independent variables and in relational analyzes. In line with the data obtained from the participants, a positive and statistically significant relationship was determined between medical tourism potential and destination image. According to the research findings, Ankara; It has been evaluated highly positively by foreign visitors in terms of variety of treatments, quality of health services, ease of travel, security and communication opportunities. These findings show that Ankara has the potential to become a“brand city”in the context of health tourism. The results obtained largely overlap with similar theses and articles in the literature. In this direction, it is recommended that holistic policies be developed for both health infrastructure and destination image in order for Ankara to increase its medical tourism potential. Key Words : Health Tourism, Medical Tourism, Destination İmage, Tourism Marketing