Yeni medya ve terörizm bağlamında dezenformasyonla mücadele: 6-8 Ekim olayları üzerinde X uygulaması kullanımının analizi
Combating disinformation in the context of new media and terrorism: An analysis of the use of the X application during the 6-8 October events
- Tez No: 947436
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, yeni medya ve terörizm bağlamında dezenformasyonun yayılımını ve buna karşı mücadele yöntemlerini, 6-8 Ekim 2014 Kobani olayları sırasında Twitter/X platformunun rolü üzerinden incelemektedir. Terör örgütlerinin sosyal medyayı propaganda, radikalleştirme ve kitleleri mobilize etme aracı olarak kullanması, dezenformasyonun toplumsal krizleri tırmandırmadaki etkisini ortaya koymaktadır. Çalışma, içerik analizi ve olay analizi yöntemleriyle Twitter/X'teki manipülatif içeriklerin (%25 dezenformasyon, %30 propaganda) olayları nasıl körüklediğini analiz etmiştir. Araştırma, Twitter/X'in algoritmik müdahaleler ve kullanıcı raporlamalarıyla dezenformasyonu %20 oranında azalttığını, ancak kriz anlarında hız ve hacim sorunları nedeniyle etkisinin sınırlı kaldığını göstermektedir. Bulgular, terör örgütlerinin yeni medyayı stratejik bir şekilde kullandığı, dezenformasyonun toplumsal kutuplaşmayı derinleştirdiği ve platformların etkinliğinin kullanıcıların medya okuryazarlığına bağlı olduğunu doğrulamaktadır. Çalışma, dezenformasyonla mücadelede doğrulama platformlarının güçlendirilmesi, medya okuryazarlığı eğitimlerinin yaygınlaştırılması, algoritmik şeffaflığın artırılması ve uluslararası işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiğini önermektedir. 6-8 Ekim olayları, dezenformasyonun ulusal güvenliği tehdit eden bir güç olduğunu kanıtlamış; Twitter/X'in bu mücadeledeki potansiyeli ise teknolojik altyapı ve kullanıcı eğitimiyle güçlendirilmelidir. Bu tez, akademik literatüre ve medya politikalarına katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the spread of disinformation in the context of new media and terrorism, focusing on the role of the Twitter/X platform during the 6-8 October 2014 Kobani events. The use of social media by terrorist groups for propaganda, radicalization, and mobilizing masses highlights disinformation's role in escalating societal crises. Employing content analysis and event analysis, the study investigates how manipulative content on Twitter/X (25% disinformation, 30% propaganda) fueled the events. Findings reveal that Twitter/X's algorithmic interventions and user reporting reduced disinformation spread by 20%, yet its effectiveness was limited by speed and volume issues during the crisis. The research confirms that terrorist groups strategically utilize new media, disinformation deepens societal polarization, and platform effectiveness depends on users' media literacy. The study recommends strengthening verification platforms, expanding media literacy education, enhancing algorithmic transparency, and fostering international collaborations. The 6-8 October events demonstrate disinformation's threat to national security, while Twitter/X's potential in this fight requires reinforcement through technological infrastructure and user education. This thesis aims to contribute to academic literature and media policy development.