Afganistan'da devletleşme-milletleşme sürecinin uluslararası, bölgesel ve ulusal boyutları açısından incelenmesi
An analysis of the state-nation-formation process in Afghanistan in terms of international, regional and national dimensions
- Tez No: 947453
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖZLÜK KIRMIZIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, Afganistan'daki devlet- millet inşası sürecini uluslararası, bölgesel ve ulusal boyutlarıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Afganistan'ın siyasi toplumu, tarihinde geniş kapsamlı siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik ve dini kopuşlar göstermekte ve bu durum ülkede devlet- millet inşası sürecinin zayıflığından kaynaklanmaktadır. Afganistan, on yıllarca süren iç savaşlar, uluslararası çatışmalar, etnik ve dini bölünmeler nedeniyle iflas etmiş, zayıf bir devlet ve millet yapısına dönüşmüştür. Özel coğrafi koşullar, yabancı sömürge güçlerinin varlığı ve Afgan halkının yabancı güçlere karşı gösterdiği direniş, etnik grupları, kabileleri ve Afgan savaş lordlarını kontrol altına alacak merkezi ve güçlü bir hükümetin kurulmasına fırsat tanımamıştır. Afganistan'ın geçmişi ve karmaşık durumu göz önüne alındığında, İslam Emirliği'nin yeniden ortaya çıkışıyla birlikte, siyasi ve yönetim alanında görünen değişikliklere rağmen, bu ülkenin yapısında önemli bir değişiklik olmadığı anlaşılmaktadır. Bu süreç, bir ulusal birliğin inşası için inançları, gelenekleri ve değerleri şekillendirmeyi hedeflemekte ve sonuç olarak, ulusal kaynaklara ulaşmak ve geleceğe yönelik ortak bir vizyon oluşturmak için ortak bir kimlik geliştirmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the process of state-nation building in Afghanistan from international, regional, and national dimensions. Consequently, the political society of Afghanistan has historically shown extensive political, social, cultural, economic, and religious ruptures, stemming from the weakness of the state-nation building process in the country. Afghanistan has become a bankrupt and weak state and nation due to decades of civil wars, international conflicts, and ethnic and religious divisions. Specific geographical conditions, the presence of foreign colonial powers, and the resistance of the Afghan people against foreign forces have prevented the establishment of a central and powerful government capable of controlling ethnic groups, tribes, and Afghan warlords. Given Afghanistan's history and complex situation, it is understood that despite apparent changes in the political and governance spheres with the re-emergence of the Islamic Emirate, there has not been a significant change in the structure of this country. This process aims to shape the beliefs, traditions, and values for the construction of a national unity, and as a result, to develop a common identity for accessing national resources and creating a unified vision for the future.