Denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlülerin toplumsal uyum süreci: Bilecik örneği
Social integration process of prisoners under probation: A case study in Bilecik
  1. Tez No: 947452
  2. Yazar: NİLGÜN DALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER TOR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Toplum temelli uygulama olarak geliştirilen denetimli serbestlik sistemi, cezaevine alternatif bir yöntem olarak hükümlüyü topluma kazandırmayı hedeflemektedir. Bu sistem, hükümlünün bazı yükümlülükler ve hizmetler aracılığıyla toplumsal yaşama dahil olmasını sağlayan bir süreci kapsamaktadır. Çalışma, denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlülerin toplumsal yaşama uyum süreçlerini ortaya çıkarmak amacıyla planlanmıştır. Çalışma, nitel araştırma olarak tasarlanmış olup araştırma kapsamında amaca yönelik örneklem tekniği kullanılarak Bilecik Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde yükümlülükleri devam eden 2 kadın, 27 erkek hükümlü ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın bulguları (1) suç (2) cezaevi deneyimi (3) denetimli serbestlik sistemi olmak üzere üç ana tema altında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; hükümlülerin büyük bir kısmının uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti nedeniyle denetimli serbestlik kapsamında yer aldığı ve daha önce de bu sisteme tabi oldukları belirlenmiştir. Araştırmada, denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlüleri hem suça hem de uyuşturucu madde kullanmaya yönelten temel faktörün arkadaş çevresi olduğu, ancak ailenin de bu süreçte önemli bir rol oynadığı da ortaya çıkmıştır. Hükümlülerin pişmanlık duymalarına rağmen suç işlemeye devam ettikleri ve birkaç kez cezaevine girdikleri belirlenmiştir. Hükümlülerin cezaevinde birtakım yoksunluklar yaşamaları nedeniyle cezaevine tekrar girmek istemedikleri ve bu süreci olumsuz bir deneyim olarak değerlendirdikleri ortaya çıkmıştır. Denetimli serbestlik sistemi, cezaevi deneyiminin ardından hükümlüler için bir özgürlük aracı işlevi görmüş ve toplumsal yaşama uyum süreçlerini desteklemiştir. Bu bağlamda, hükümlülerin uyuşturucu madde kullanımından ve suçlu davranışlardan uzaklaştırılması için emniyet güçlerinin sıkı denetimler yapması, bağımlıların tedavi edilmesi ve topluma kazandırılması büyük önem taşımaktadır. Diğer taraftan hükümlülerin toplumsal uyumu için sosyal, kültürel, eğitsel ve sportif etkinlik ortamlarının yaygınlaştırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The probation system, developed as a community-based intervention, aims to reintegrate offenders into society as an alternative to incarceration. This system encompasses a process in which offenders engage in social life through various obligations and services. This study is designed to examine the social integration processes of offenders within the probation system. It is structured as a qualitative study, employing purposive sampling to conduct in-depth interviews with 2 female and 27 male offenders currently under probation at the Bilecik Probation Directorate. The data obtained from these interviews were analyzed using content analysis and descriptive analysis. The findings of the study were categorized under three main themes: (1) crime, (2) prison experience, and (3) the probation system. The results indicate that the majority of offenders within the probation system were placed under supervision due to drug use and trafficking, and many had previously been subject to the system. The study further reveals that the primary factor driving offenders toward both criminal activity and drug use is peer influence, though familial factors also play a significant role in this process. Despite expressing remorse, offenders were found to continue committing crimes and had been incarcerated multiple times. Moreover, the deprivation experienced in prison led offenders to resist returning to incarceration, perceiving the prison experience as highly negative. Following incarceration, the probation system functioned as a means of freedom for offenders, facilitating their reintegration into social life. In this context, strict monitoring by law enforcement, treatment for individuals with substance dependencies, and rehabilitation programs are crucial in preventing offenders from returning to drug use and criminal behavior. Additionally, efforts should be made to expand opportunities for social, cultural, educational, and sports-related activities to enhance the social adaptation of offenders.