Devletleşme sürecinde Afganistan'da kimlik arayışları
Identity-seeking in the state building process of Afghanistan
- Tez No: 433513
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada devletleşme sürecindeki Afganistan'da kimlik siyaseti ve ulusal kimliğin gelişimi ele alınmıştır. Çalışmanın kapsamı geçmişten günümüze kadar Afganistan'da uygulanan kimlik siyaseti ve ABD işgali sonrası yeni devlet kurumlarının inşası ile uygulanan siyaset temelinde yaşanan kimlik arayışlarıdır. ABD işgali sonrası oluşturulan yeni siyasi düzenin demokrasi ve etnik çoğulculuğu benimseyen yönetim anlayışı ile ulusal kimliğin güçlendirileceği kabul edilmektedir. Ancak Afganistan'ın eski geleneksel siyasi yapısı nedeniyle karşılaşılan sorunların ulusal kimliğin güçlenmesine engel olduğu söylenebilir. Bu çalışmanın sonucunda Afganistan'da yeni devlet kurumlarının, geleneksel kurumların yerini alması sürecinin önümüzdeki dönemde kırılgan bir yapıda uzun bir süre devam edeceği beklenmektedir. Aynı zamanda bu süreçte ülkede ulusal kimliğin güçlenmesi olasılığının oldukça düşük olduğu ve ancak bu sürecin kırılganlığını aşarak başarılı olması halinde ulusal kimliğin güçleneceği düşüncesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper discusses the identity policy and development of the national identity in Afghanistan, which is in state building process. The scope of the study is the identity policy adopted in Afghanistan from the past to present and the identity-seeking process experienced in politics with the building of the new public institutions after the invasion of the USA. The new political order established after the invasion of the USA is deemed to enhance the national identity through a management mentality that is based on democracy and ethnic pluralism. On the other hand, it can be stated that; the problems encountered due to the traditional political structure of Afghanistan are preventing the enhancement of the national identity. At the end of this study, it is expected that; it will be a long and fragile process for Afghanistan to replace the traditional institutions with the new public institutions. It has also been concluded that; the possibility for the enhancement of the national identity in this country is rather low and that, the national identity can only be enhanced if the process becomes successful by overcoming its fragility.