İlkel topluluklardan antikiteye: Siyasal iktidarın meşruiyet kaynaklarının diyalektiği
From primitive societies to antiquity: Dialectics of political power's legitimacy sources
- Tez No: 947455
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Siyasal iktidarın karar süreçlerinin anlaşılabilmesi için öncelikle meşruiyet ile olan ilişkisinin boyutlarının ortaya konulması gerekir. Siyasal iktidar meşruiyetini toplum ve birey ile karşılıklı bir oyuna bağlı olarak elde eder ve sürdürebilir. Meşruiyetin elde edilmesi ve sürdürülebilmesi için iktidar-toplum ve birey arasında oynanan bu oyun diyalektik bir süreç içinde gerçekleşir. Ortaya sürekli olarak çıkan yeni sentezler, siyasal iktidarı dönüşüme uğratır, karar alma süreçlerini gözden geçirmeye veya değiştirmeye zorlar. Siyasal iktidarın meşruiyet oyununun hareketli düzlemine bağlı olarak biçimlenişi veya yeni biçimler ve pratikler üretmeye ayak diretmesi iktidarın soykütüksel bir çözümü için belirleyicidir. Bu çalışmanın amacı siyasal iktidarın gerek ortaya çıkmak gerek sürdürülebilirliğini sağlamak için oynamak zorunda kaldığı meşruiyet oyununda yerleştiği konumların tarihsel bağlamın dışında fakat antikite ile sınırlı olarak bir analizini gerçekleştirmektir. Böylece iktidar ilişkilerine bağlı olarak gerçekleşen toplumsal olayların, bu ilişkilere bağlı olarak sürekli dönüşüme uğrayan veya uğratılan toplumsal normların nasıl kurulduğuna ve belirlenim koşullarına dair bir izlek elde edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the decision-making processes of political sovereign, the dimensions of its relationship with legitimacy must first be revealed. Political sovereign acquires and maintains its legitimacy depending on a reciprocal game with society and the individual. This game between sovereign, society and the individual for the acquisition and maintenance of legitimacy takes place in a dialectical process. New syntheses are constantly emerging, transforming political sovereign and forcing it to revise or change its decision-making processes. The shaping of political power according to the shifting field of the game of legitimacy, or its insistence on producing new forms and practices, is crucial for a genealogical resolution of power. The aim of this study is to analyse the positions that political sovereign occupies in the game of legitimacy that it has to play in order both to emerge and to ensure its sustainability, outside the historical context but limited to antiquity. In this way, it will attempt to trace how the social events that take place as a function of power relations, and the social norms that are constantly transformed or altered as a function of these relations, are established and the conditions under which they are determined.