Çikolata üretim hatlarında ıskarta azaltma süreçleri için kaizen yaklaşımı ve bir uygulama
Kaizen approach for scrap reduction processes in chocolateproduction lines and an application
- Tez No: 947464
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küresel anlamda tüm üretim işletmelerinin üretimlerini devam ettirebilmesi ve rekabetçi ortamda kalitesinden ödün vermeden, tüketiciye uygun maliyette ürün üretmek ve sunmak için büyük çabalar verilmektedir. Özellikle gıda sektöründe kalite iyileştirme ve maliyeti düşürmenin yolu sürekli iyileştirme çalışmaları ile büyük ölçüde sağlanabilmektedir. Bu amaç doğrultusunda birçok işletmenin kullanmış olduğu sürekli iyileştirme (kaizen) felsefesi en çok kullanılan ve benimsenen bir yöntem olmuştur. Yapılan bu çalışmada kaizen felsefesi, çeşitleri ve teknikleri anlatılmış olup bir çikolata üretim tesisinde süreçlerin iyileştirme aşamalarına değinilmiştir. Kaizen yaklaşımı ile yaşanan problemlerin giderilmesi, üretim hatlarında meydana gelen mali kayıpların en aza indirilmesi, verimliliğin artırılarak maksimum kapasite ve verimlilikte çalışmasını sağlayacak iyileştirmeler konu edinilmiştir. 5N1K tekniği kullanılarak mevcut durum tespitlerinin yapılması sağlanmış, Planla-Uygula-Kontrol Et-Önlem Al (PUKÖ) döngüsünden faydalanılmıştır. Üretim hatlarında yaşanan üretim kayıplarının kök nedeninin tespit edilmesi ve bu noktalarda karşı önlemlerin belirlenerek kayıpların önüne geçilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Tespit edilen kayıplar ve kök nedenlerin sonucunda, gerçekleştirilen düzeltmelerle verimliliğin ve karlılığın arttırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for all manufacturing enterprises to continue their production globally and to produce and offer products at affordable prices to consumers without compromising on quality in a competitive environment, great efforts are made. Especially in the food sector, the way to improve quality and reduce costs can be achieved to a great extent through continuous improvement studies. For this purpose, the continuous improvement (kaizen) philosophy used by many enterprises has become the most widely used and adopted method. In this study, the philosophy of kaizen, its types and techniques are explained and the stages of process improvement in a chocolate production facility are mentioned. The Kaizen approach is about eliminating the problems experienced, minimizing financial losses in production lines and increasing efficiency to ensure that they operate at maximum capacity and productivity. The current situation was determined using the 5W1H technique and the Plan-Do-Check-Act (PDCA) cycle was used. Studies were carried out to determine the root cause of production losses experienced in production lines and to prevent losses by determining countermeasures at these points. As a result of the losses and root causes detected, productivity and profitability were increased with the corrections made.