Semavi dinlerde kutsal emanetler
Sacred relics in heavenly religions
- Tez No: 947478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sanat Tarihi, Religion, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, kutsal emanetlerin tarihsel ve teolojik bağlamda semavi dinlerdeki rolünü incelemektedir. İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren din, sadece bir inanç sistemi değil, aynı zamanda toplumsal düzeni şekillendiren, bireylerin hayatına anlam katan bir yapı olmuştur. Semavi dinler, yani Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet, tek tanrı inancına dayalı olup, kutsal kitaplar ve peygamberler aracılığıyla şekillenmiş ve her biri kendi kutsal metinleriyle dini öğretilerini aktarmışlardır. Bu üç dinin ortak noktalarından biri, kutsal emanetlerdir. Kutsal emanetler, dini şahsiyetler ve olaylarla bağlantılı olarak kutsiyet atfedilen objelerdir. Bu objeler, yalnızca fiziksel varlıklar olarak değil, aynı zamanda manevi anlam taşıyan, bireylerin dini deneyimlerini pekiştiren unsurlar olarak kabul edilir. Yahudilikte somut bir kutsal emanet bulunmazken, ahit sandığı ve dini ritüellerde kullanılan mabet malzemeleri kutsal kabul edilir. Hristiyanlıkta, Hz. İsa, azizler ve martirlerden kalan her türlü somut nesne kutsal emanet değeri görür. İslamiyet'te de bu durum Hz. Muhammed ve onun yakın çevresine ait eşyalar etrafında şekillenerek kutsal emanet kabul edilmiştir. Bu kutsal objeler, dinler arası benzerlikler ve farklılıklar göstererek, her dinin manevi dünyasında farklı anlamlar taşır. Semavi dinlerde kutsal emanetlerin hem bireysel hem de toplumsal anlamda büyük bir sembolik rolü vardır ve bu nesneler, inanç sistemlerinin somutlaştırılmasında önemli bir işlev görür. Bu çalışma, kutsal emanetlerin dinî ve kültürel düzeydeki etkilerini inceleyerek, dinler arasında bu bağlamda oluşan benzerlik ve farklılıkları tespit etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of sacred relics within the historical and theological contexts of the Abrahamic religions. Since the beginning of human history, religion has not only functioned as a belief system but also as a structure that shapes social order and gives meaning to individuals' lives. The Abrahamic religions—Judaism, Christianity, and Islam—are based on monotheism and have been shaped through sacred scriptures and prophets, each conveying its religious teachings through its own holy texts. One of the common elements among these three faiths is the concept of sacred relics. Sacred relics are objects that are attributed sanctity due to their association with religious figures and events. These objects are regarded not merely as physical entities but also as carriers of spiritual significance, reinforcing the religious experiences of believers. While Judaism does not possess concrete sacred relics in a traditional sense, the Ark of the Covenant and temple artifacts used in religious rituals are considered sacred. In Christianity, any tangible objects associated with Jesus Christ, saints, and martyrs are venerated as sacred relics. In Islam, sacred relics have primarily developed around the personal belongings of the Prophet Muhammad and his close companions. These sacred objects, while demonstrating similarities and differences across the religions, carry distinct meanings within each spiritual tradition. In the Abrahamic religions, sacred relics hold profound symbolic significance both on an individual and a communal level, serving an essential function in the material embodiment of belief systems. This study aims to identify the similarities and differences concerning sacred relics among the religions by examining their religious and cultural impacts.