Kırcami uygulama imar planı içindeki açık ve yeşil alanların sürdürülebilirlik kapsamında irdelenmesi
Open and green areas in kircami application zoning plan analyzing within the scope of sustainability
  1. Tez No: 947483
  2. Yazar: PINAR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Antalya Muratpaşa Kırcami Uygulama İmar Planı içinde yer alan açık ve yeşil alanların sürdürülebilirlik kapsamında değerlendirilmesini ele almaktadır. Tezde, kentsel yaşam kalitesini artırmaya yönelik ekolojik, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda alanların nasıl korunması ve planlanması gerektiği incelenmiştir. Araştırmada, sürdürülebilir peyzaj uygulamalarının önemi vurgulanmış ve özellikle kurak iklim koşullarına uyum sağlayan, su tasarrufu odaklı modeller önerilmiştir. Sürdürülebilirlik unsurlarını uygulamanın ekolojik dengenin korunmasına katkı sağlayacağı belirtilmiştir. Kentsel planlama sürecinde, sürdürülebilirlik unsurlarının yanı sıra bölgenin doğal yapısı ve karakterine uygun olan organik tarım alanlarının kullanımına yer verilmiştir. Ayrıca eğitim kurumlarının bu alanları tarımsal eğitim ve farkındalık artırma amaçlı kullanabileceği önerilmiştir. Tez, kentsel yaşam kalitesini artırmaya yönelik ekolojik, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda alanların fiili durumu tespit edilerek nasıl planlanmaları gerektiği irdelenmiş, sürdürülebilir peyzaj uygulamalarının önemi vurgulanmış, planlamanın ekolojik dengenin korunması için gerekli önlemlerin alınarak yapılması gerektiği ve peyzaj tasarımlarının kırsal bir alanın kentleşme sürecinde tarımsal alanlara entegrasyonun yapılarak planlanması ve gelecekte benzer alanlar için önemini vurgulamaya çalışmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Açık yeşil alan, Ekolojik denge, İmar planı, Kırcami, Mavi yeşil altyapı, Sürdürülebilirlik,
Özet (Çeviri)
This study focuses on the evaluation of open and green spaces within the Kırcami Implementation Zoning Plan located in the Muratpaşa district of Antalya, within the framework of sustainability. The thesis investigates how these areas should be preserved and planned in line with ecological, social, and economic sustainability goals aimed at enhancing urban quality of life. The research emphasizes the importance of sustainable landscape practices and proposes water-saving models particularly suited to arid climate conditions. It is stated that implementing sustainability components would contribute to the preservation of ecological balance. In the urban planning process, in addition to sustainability principles, the utilization of organic agricultural areas compatible with the natural structure and character of the region is included. It is also suggested that educational institutions could use these areas for agricultural education and to raise environmental awareness. By identifying the current state of these areas, the thesis explores how they should be planned in accordance with sustainability goals to improve urban life quality. It underlines the significance of sustainable landscape applications and stresses that planning should be carried out with necessary precautions to protect ecological balance. Furthermore, it highlights the importance of integrating landscape designs with agricultural zones during the urbanization of rural areas, and draws attention to the relevance of such approaches for similar regions in the future. KEYWORDS: Blue green infrastructure, Ecological balance, Kırcami, Open green space, Sustainability, Zoning plan,