Tıp fakültesi öğrencilerinin yaratıcılık kavramına yönelik metaforik algıları
Medical school students' metaphorical perceptions of the concept of creativity
- Tez No: 947484
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada tıp fakültesi öğrencilerinin yaratıcılık kavramına ilişkin metaforik algıları incelenmiştir. Araştırmanın amacı, farklı sınıf düzeylerindeki öğrencilerin yaratıcılığı nasıl tanımladıklarını ve bu tanımlamaları hangi metaforlar üzerinden yapılandırdıklarını ortaya koymaktır. Çalışma, tarama modeli kapsamında yürütülmüş olup nitel araştırma desenine sahiptir. Veriler, açık uçlu soru aracılığıyla toplanmış ve MAXQDA programı kullanılarak betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin yaratıcılığı büyük ölçüde sınır tanımayan, özgün, işlevsel ve çok boyutlu bir süreç olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Ancak sınıf düzeyleri ilerledikçe yaratıcılık algısının farklılaştığı gözlemlenmiştir. Tıp 1 öğrencileri yaratıcılığı sezgisel, kaotik ve kontrol dışı bir süreç olarak tanımlarken Tıp 3 öğrencileri bu süreci sanatsal, estetik ve dönüşüme açık bir alan olarak değerlendirmiştir. Tıp 5 öğrencileri ise yaratıcılığı daha çok üretken, toplumsal ve esnek bir yapı içinde anlamlandırmıştır. Sonuçlar, eğitim süreci ilerledikçe yaratıcılık algısının sezgisellikten estetik ve dönüşüme, ardından ise pratik ve üretken bir perspektife evrildiğini göstermektedir. Bu durum, yaratıcılığın dinamik bir kavram olduğunu ve bireyin öğrenme süreciyle birlikte değişip şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the metaphorical perceptions of medical faculty students regarding the concept of creativity. The aim of the research is to identify how students at different levels of education define creativity and how they construct these definitions through metaphors. The study was conducted within the framework of a survey model and employed a qualitative research design. Data were collected through open-ended questions and analyzed using descriptive analysis with the support of the MAXQDA software. Findings reveal that students generally perceive creativity as an unrestricted, original, functional, and multi-dimensional process. However, perceptions of creativity were found to vary depending on the level of education. Type 1 students described creativity as an intuitive, chaotic, and uncontrollable process, while Type 3 students interpreted it as artistic, aesthetic, and open to transformation. Type 5 students, on the other hand, viewed creativity as a productive, social, and flexible process. The results indicate that as the educational process progresses, the perception of creativity evolves from intuition to aesthetics and transformation, and eventually to a more pragmatic and productive perspective. This suggests that creativity is a dynamic concept that changes and develops in parallel with the individual's learning journey.