5. sınıf matematik dersi kesirlerin ondalık gösterimi konusunun öğretiminde dijital oyun kullanımının öğrencilerin akademik başarıları ve tutumlarına etkisi
The effect of using digital games on students' academic achievement and attitudes in teaching the subject of decimal notations of fractions in 5th grade mathematics course
- Tez No: 947487
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Genel olarak soyut nesneler topluluğu olan matematik öğrenciler için korkulan, kaygı duyulan bir ders olmakta ve öğrenciler bu olumsuz düşüncelerden dolayı matematik dersine karşı ön yargıyla yaklaşmaktadır. Öğrencilerin ön yargıları matematik başarılarını da olumsuz etkilemektedir. Bu doğrultuda çalışmada beşinci sınıf kesirlerin ondalık gösterimi konusunun öğretiminde dijital oyun kullanımının öğrencilerin akademik başarıları ve matematik dersine karşı tutularına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel yöntemlerden olan ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 2023-2024 eğitim öğretim yılındaki 44 öğrenci deney, 52 öğrenci kontrol grubu olmak üzere toplam 96 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçlarından Ondalık Gösterimler Başarı Testi ve Matematik Tutum Ölçeği deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. 4 hafta süren uygulama sürecinde deney grubuna dijital oyunlarla destekli kontrol grubuna ise mevcut öğretim yöntemi ile öğretim gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde ilişkili ve ilişkisiz örneklemler t testi ile ANCOVA kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda dijital oyunlarla destekli öğretim gerçekleştirilen deney grubu ile mevcut öğretim yöntemi ile öğretim gerçekleştirilen kontrol grubunun matematik başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu, deney grubunun matematik dersine karşı tutumu açısından uygulama öncesi ve sonrası arasında son test lehine anlamlı bir fark olduğu fakat deney ve kontrol grubunun matematik dersine karşı tutumları açısından son testleri arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathematics, which is generally a collection of abstract objects, is a subject that students fear and worry about, and due to these negative thoughts, students approach mathematics with prejudice. Students' prejudices also negatively affect their mathematical achievement. In this context, the aim of this study is to determine the effect of using digital games in teaching the subject of decimal notations of fractions in the fifth grade on students' academic achievement and attitudes towards mathematics courses. In the research, a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group, which is one of the quantitative methods, was used. The sample of the research consists of a total of 96 fifth-grade students, 44 students in the experimental group and 52 students in the control group, at a public school in the Altındağ district of Ankara in the 2023-2024 academic year. The Decimal Notations Achievement Test and Mathematics Attitude Scale, which are among the data collection tools, were administered to the experimental and control groups as pre-tests and post-tests. During the 4-week intervention process, the experimental group was taught with digital games and the control group was taught with the current teaching method. In the analysis of the data, related and unrelated samples t-tests and ANCOVA were used. As a result of the research, it was concluded that there was a significant difference in the mathematics achievements of the experimental group, which received instruction supported by digital games, and the control group, which received instruction with the current teaching method, in favor of the experimental group. There was a significant difference in the experimental group's attitude towards mathematics course between the pre- and post-test in favor of the post-test, but there was no significant difference between the experimental and control groups' post-tests in terms of their attitudes towards mathematics course.