Okul öncesi öğretmen adaylarının çok kültürlülük algısının incelenmesi
An investigation of preservice preschool teachers' perceptions of multiculturalism
  1. Tez No: 947490
  2. Yazar: ASUDA SORAN HAMA AMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi öğretmen adayları çok kültürlülük algılarının incelenmesidir. Betimsel tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında bahar döneminde Ankara ilinde bulunan Türkçe eğitim veren bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinin temel eğitim okul öncesi eğitimi ABD lisans eğitimine devam eden 258 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”, ve Ayaz (2016) tarafından geliştirilip geçerlilik ve güvenirliliği yapılmış olan“Çok kültürlülük Algısının Ölçeği (ÇAÖ)”(Cronbach's Alpha = 0.934) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen very analizleri IBM SPSS programından yararlanılarak, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testleri ve tek yönlü ANOVA (gerektiğinde post-hoc testleri ile birlikte) yöntemleriyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine pre-service preschool teachers' perceptions of multiculturalism. Conducted using a descriptive survey model, the population of this study consisted of 258 teacher candidates enrolled in the undergraduate program of the Department of Basic Education Preschool Education at the Faculty of Education of a Turkish-medium state university in Ankara during the spring semester of the 2024-2025 academic year. Data were collected through a“Demographic Information Form”developed by the researcher and the“Multiculturalism Perception Scale (MPS)”(Cronbach's Alpha = 0.934) developed and validated by Ayaz (2016). The data obtained from the research were analyzed using IBM SPSS software through descriptive statistics, independent sample t-tests, and one-way ANOVA (with post-hoc tests when necessary). The significance level was set at p < 0.05. The findings showed that pre-service preschool teachers in the sample generally had positive perceptions regarding multiculturalism. Statistically significant differences in multiculturalism perceptions were observed according to various variables: gender (female teachers had higher perceptions), age (teachers aged 23-25 had lower perceptions compared to other age groups), and father's employment status (participants whose fathers were unemployed showed lower perceptions). Notably, having taken a course related to multiculturalism was found to be significantly associated with higher multiculturalism perception scores (p=0.005). In contrast, grade level, parental education levels, having received multicultural education, and being together with friends from different cultural backgrounds did not show statistically significant differences in perceptions. In conclusion, while the general perception of multiculturalism among the pre-service preschool teachers who participated in the survey was positive, formal educational experiences, particularly having taken a specialized course, appeared to be an important factor in shaping these views. The results emphasize the importance of incorporating comprehensive multicultural education into teacher training curricula to enhance future educators' preparedness for diverse classrooms and contribute to the development of inclusive learning environments.