Yoğun bakım ünitesinde COVİD-19 tanılı hastalardan entübe olanlarla olmayanlarda koagülasyon bozukluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of coagulation disorders in intubated and non-intubated patients with COVİD-19 diagnosis in the intensive care unit
- Tez No: 947498
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL KADİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Yoğun bakımda takip edilen COVID-19 hastalarında, ağır solunum yetmezliğine bağlı invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı geliştiği bilinmektedir. COVID-19 hastalığının seyrinde görülen koagülopatinin, önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olduğu literatürde bildirilmektedir. Çalışmamızda amacımız, entübe olanlar ile olmayanlar arasında gelişen koagülasyon bozukluklarını değerlendirmektir. Materyal ve metod: Mart 2020 ve Eylül 2021 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Pandemi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde COVİD-19 tanısı almış 812 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastalar invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacına göre iki gruba ayrıldı. Çalışmaya alınan hastaların tanı anındaki demografik özellikleri, laboratuvar değerleri, hastalarda gelişmiş koagülopati durumları ve sağkalımları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen toplam 812 hastanın 459'u (%56,5) erkekti. Ortalama yaş 66,4 ± 15,2 idi. Hastaların 257'si (%31,7), invaziv mekanik ventilasyon desteği almıştı. Bu hastaların 146'sında (%56,8) koagülopati geliştiği saptandı. Entübe hastalarda gelişen koagüolapati dağılımı; %26 disemine intravasküler koagülopati (DIC), %17,9 akut koroner sendrom (AKS), %10,5 hemoraji (vücut içi veya dışı), %5,4 pulmoner tromboemboli (PTE), %5 heparin ilişkili trombositopeni (HIT), %3,5 iskemik serebrovasküler olay, %1,9 hemorajik serebrovasküler olay ve %0,8 derin ven trombozu (DVT) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been known that the need for invasive mechanical ventilation due to severe respiratory failure develops in COVID-19 patients followed in the intensive care unit. It has been reported in the literature that coagulopathy seen in the course of COVID-19 disease is an important cause of mortality and morbidity. Our aim in our study is to evaluate coagulation disorders developing between intubated and non-intubated patients. Material and Method: The data of 812 patients, who were diagnosed with COVID-19 in the Intensive Care Unit of Dicle University Pandemic Hospital, between March 2020 and September 2021 were analyzed retrospectively. The patients were divided into two groups according to the need for invasive mechanical ventilation. Demographic characteristics, laboratory values at the time of diagnosis, coagulopathy development status and survival of the patients were investigated. Results: Of the 812 patients included in the study, 459 (56.5%) were male. The mean age was 66.4 ± 15,2. 257 (31.7%) of the patients received invasive mechanical ventilation support. Coagulopathy was detected in 146 (56.8%) of these patients. Distribution of coagulopathy in intubated patients; 26% disseminated intravascular coagulopathy (DIC), 17.9% acute coronary syndrome (ACS), 10.5% hemorrhage, 5.4% pulmonary thromboembolism (PTE), 5% heparin induced thrombocytopenia (HIT), 3.5% ischemic cerebrovaskuler disease, 1.9% hemorrhagic cerebrovaskuler disease, and 0.8% found as deep vein thrombosis (DVT).