Öğretim elemanlarının iş tatmininin yöneticilerin düşünce yapıları bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of faculty members' job satisfaction in the context of administrators' mindsets
  1. Tez No: 947524
  2. Yazar: ZEYNEP SERBEST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, iş tatmini ve düşünce yapısı (mindset) detaylı bir şekilde incelenerek öğretim elemanlarının iş tatmininin yöneticilerin düşünce yapıları bağlamında değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğretim elemanlarına göre iş tatminine katkıda bulunan faktörler, öğretim elemanlarının iş tatminine yönelik deneyimlerinde yöneticilerin yeri, yöneticilerin düşünce yapıları, öğretim elemanlarının iş tatminine ilişkin algılarında yöneticilerin düşünce yapılarının rolü ve farklı düşünce yapılarının iş tatminine yönelik algıları nasıl şekillendirdiği araştırılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılarak yapılandırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da bulunan dört farklı yükseköğretim kurumunun yabancı diller yüksekokulunda görev yapan 25 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Çalışmaya dahil olan katılımcıların 10'u Medipol Üniversitesi'nde, 6'sı Gazi Üniversitesi'nde, 5'i Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde ve 4'ü Başkent Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanlarıdır. Bu çalışmada, görüşmelerin analiz edilebilmesi için konuşmalardaki temalara odaklanan içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğretim elemanlarının, memnuniyetsizliği sabit düşünce yapılı yöneticiler ile ilişkilendirdiği ve iş tatminlerine yönelik algılarını olumsuz yönde şekillendirdiği; gelişim odaklı düşünce yapısına sahip yöneticilerin ise öğretim elemanlarının iş tatmini düzeylerinde destekleyici bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, yöneticilerin düşünce yapısının iş tatmini üzerindeki rolü hakkında farklı metotlarla ve veri toplama araçlarıyla yeni çalışmalar yapılabilir, çalışmanın kapsamı farklı yükseköğretim kurumları, fakülteler ve şehirler eklenerek genişletilebilir, yöneticiler için mesleki gelişim programları düzenlenebilir, yöneticilerin gelişimi destekleyici örgüt kültürü oluşturmaları teşvik edilebilir, yönetici pozisyonları için yeterli alan yazın bilgisine ve gelişim odaklı düşünce yapısına sahip bireyler görevlendirilebilir, öğretim elemanlarının görüşlerini ifade edebilecekleri etkili katılım mekanizmaları kurulabilir ve örgütsel sessizliğini etkileyen unsurlarla alakalı ek çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine job satisfaction and mindset in detail, evaluating university instructors' job satisfaction in relation to the mindsets of their administrators. In line with this aim, the study investigates the factors contributing to job satisfaction according to instructors, the perceived role of administrators in instructors' job satisfaction experiences, the mindsets of administrators, the role of administrators' mindsets in instructors' perceptions of job satisfaction, and how different types of mindsets shape these perceptions. The research was structured using the phenomenological design, one of the qualitative research methods. The study group consists of 25 university instructors working at the School of Foreign Languages in four different higher education institutions in Ankara. Of the participants, 10 work at Medipol University, 6 at Gazi University, 5 at University of Turkish Aeronautical Association, and 4 at Başkent University. In order to analyze the interview data, content analysis, which focuses on identifying themes within the participants' narratives, was employed. The findings indicate that instructors associate feelings of dissatisfaction with administrators who possess a fixed mindset, and that these perceptions negatively shape their sense of job satisfaction. On the other hand, administrators with a growth-oriented mindset are perceived to play a supportive role in enhancing instructors' job satisfaction. Based on the results, it is suggested that future research explore the role of administrators' mindsets in job satisfaction through different methods and data collection tools. The scope of the study could be expanded by including other institutions, faculties, and cities. Furthermore, professional development programs for administrators could be implemented, organizational cultures that promote growth-oriented leadership could be encouraged, and individuals with both a solid background in the relevant literature and a growth mindset could be assigned to administrative roles. Additionally, establishing effective participation mechanisms for instructors to express their opinions and conducting further studies on factors influencing organizational silence are recommended.