Saimbeyli ilçesinin yerleşme coğrafyası
Settlement geography of Saimbeyli district
  1. Tez No: 947526
  2. Yazar: HİLMİ BÜYÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TOROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Adana iline bağlı Saimbeyli ilçesinin yerleşme coğrafyası, fiziki ve beşeri unsurların yerleşme üzerindeki etkileriyle birlikte incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, tarihi Hititlere kadar uzanan Saimbeyli'nin güncel yerleşim özelliklerini ortaya koymaktır. Araştırma, birincil ve ikincil veri setlerinden yararlanarak yapılmıştır. İlk olarak, yerleşmenin planlama geçmişi, mahalle yapısı, nüfus verisi ve tarımsal üretim verileri belediye, TÜİK ve Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan temin edilmiştir. Ayrıca, saha çalışmaları sırasında elde edilen fotoğraflar ve detaylı notlar, yerleşmenin kırsal ve şehirsel özelliklerini analiz etmek amacıyla kullanılmıştır. Microsoft Office ve ArcGIS 10.7 programları kullanılarak veriler işlenmiş, görselleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları, Saimbeyli'nin yerleşim özelliklerinin çoğunlukla fiziki unsurlar tarafından şekillendirildiğini ortaya koymaktadır. Özellikle akarsu vadileri, dağ yamaçları ve plato düzlükleri, yerleşmelerin gelişiminde belirleyici faktörlerdir. Bu durum, Saimbeyli'nin diğer Adana ilçelerine göre daha az gelişmiş olmasının coğrafi nedenlerindendir. Beşeri coğrafi özelliklere bakıldığında, yerleşmenin nüfus dağılışı, ekonomik faaliyetler ve dokular doğrudan insan etkinliklerine bağlıdır. Saimbeyli'deki temel geçim kaynakları arasında hayvancılık ve ormancılık öne çıkmaktadır. Çalışma, Saimbeyli'nin yerleşim özelliklerinin özgünlükler taşıdığı gibi, çeşitli sorunlar içerdiğini de vurgulamaktadır. Bu nedenle, yerleşmenin fonksiyonel yapısında iyileştirme amaçlı somut önlemler alınması gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the settlement geography of Saimbeyli district in Adana province, focusing on the impacts of both physical and human factors on its settlement characteristics. The primary aim of the study is to reveal the current settlement features of Saimbeyli, a region with a settlement history dating back to the Hittites. The research utilizes both primary and secondary data sets. Initial data, including the planning history, neighborhood structure, population figures, and agricultural production, were gathered from the municipality, TÜİK, and the Ministry of Agriculture and Forestry. Fieldwork was also conducted, involving photo documentation and detailed notes to analyze the rural and urban features of the settlement. Microsoft Office and ArcGIS 10.7 were used to process and visualize the data. The findings of the study suggest that the settlement characteristics of Saimbeyli are predominantly shaped by physical factors. Notably, river valleys, mountain slopes, and plateau flatlands play a significant role in the development of settlements. This physical influence is a key reason for Saimbeyli's relatively slower development compared to other districts of Adana. Regarding human geography, the distribution of the population, economic activities, and urban fabrics are directly influenced by human factors. Livestock farming and forestry are identified as the primary sources of livelihood in Saimbeyli. The study highlights that while Saimbeyli's settlement features have distinct characteristics, they also present several challenges. Therefore, concrete measures are needed to improve the functional structure of the settlement.