Akdeniz bölgesi bitki çeşitliliğinin mutfak kültürüne yansıması : Mersin ili örneği
Mediterranean region, reflection of plant diversity on the menu: Mersin province example
  1. Tez No: 947535
  2. Yazar: ÇİĞDEM DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışmasında, Akdeniz Bölgesi'nin iklim koşullarında yetişen bitkilerin menülerde ne derecede yer aldığı araştırılmaktadır. Akdeniz havzasına ait mutfak kültürleri üzerine de incelemeler yapılmıştır. Bölgedeki toplumlar yüzyıllardır bir arada yaşadığı için kültürel birikimler aktarılmış, bunun yanında beslenme alışkanlıkları birbirinden etkilenmiştir. Akdeniz havzası üç fitocoğrafik bölgenin kesişiminde olduğu için birçok farklı bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Akdeniz'de var olan bitki çeşitliliğindeki zenginlik mutfak kültürüne de yansımıştır. Tez çalışmasında nitel araştırma yönteminden görüşme yöntemi kullanılmıştır. Mersin'de akademik kariyer yapan, mutfak sektöründe çalışan, yerli ve daha sonra bölgeye yerleşmiş bireylerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle veriler toplanmıştır. Rum, Girit, Arap, Ermeni, Osmanlı mutfaklarından etkilenen Mersin mutfağında baharat kullanımı, zeytinyağı, taze otlar, sebze ve meyveler sıklıkla tüketilmektedir. Mersin'e ait yöresel yemekler tantuni, batırık, yüksük çorbası, sıkma, Tarsus kebabıdır. Bu tez çalışmasıyla birçok dünya mutfağının yanında Türk ve Akdeniz mutfağı hakkında bilgiler bir arada verilmektedir. Ayrıca temel amacı Mersin mutfak kültürünün araştırılması, Mersin mutfağının yöresel yemeklerinin ne derece tanıtımının yapıldığı veya sofra ve menülerde hangi sıklıkla yer aldığının belirlenmesidir. Mersin mutfağının reklamının yapılması, bölgenin gastronomi turizminin geliştirilmesi, sahip olduğu bitki çeşitliliğinin kullanımın arttırılması için çalışma sonucunda tavsiyeler mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigates the extent to which plants grown in the climatic conditions of the Mediterranean region. Studies have also been conducted on the culinary cultures of the Mediterranean basin. Since the societies in the region have lived together for centuries, cultural accumulations have been transferred and their eating habits have been influenced by each other. Since the Mediterranean basin is at the intersection of three phytogeographic regions, it hosts many different plant species. The richness of plant diversity in the Mediterranean is also reflected in the culinary culture. In the thesis study, the interview method from the qualitative research method was used. Data were collected with semi-structured interview technique conducted with individuals who have an academic career in Mersin, work in the kitchen sector, locals and later settled in the region. Influenced by Greek, Cretan, Arab, Armenian, and Ottoman cuisines, spices, olive oil, fresh herbs, vegetables, and fruits are frequently consumed in Mersin cuisine. Local food belonging to Mersin are tantuni, batırık, yüksük çorbası, sıkma, and Tarsus kebab. This thesis study provides information about Turkish and Mediterranean cuisines as well as many world cuisines. In addition, its main purpose is to investigate Mersin cuisine culture to determine to what extent the local dishes of Mersin cuisine are promoted or how often they are included in tables and menus. The study includes recommendations for the promotion of Mersin cuisine, the development of gastronomic tourism in the region, and the increase in the use of its plant diversity.