Okul öncesi eğitim kurumlarının STEM+A etkinliklerine uygunluğunun incelenmesi
STEM+A of preschool education institutions examining its suitability with its applications
  1. Tez No: 947553
  2. Yazar: SİMGENUR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırmada, okul öncesi eğitim kurumlarının STEM+A (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Sanat) etkinliklerine uygunluğu farklı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma, Ankara ilinde görev yapan 313 okul öncesi öğretmeni ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu ile Okulların STEM+A Etkinliklerine Uygunluk Anketi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan okullarda STEM+A uygulamalarının yapılmasına ve materyallerin bulunmasına ilişkin verilerin frekans ve yüzdeleri belirlenmiş, öğretmenlerin üniversitede STEM dersi almaları, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki hizmet içi eğitimden yararlanmaları, STEM+A etkinliklerini sınıflarında uygulamaları ve okulun STEM+A etkinliklerine uygunluk durumu, sınıflarda uygun materyallerin bulunmasına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olup olmadığı Ki-Kare Testi kullanılarak sınanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, bazı okullarda STEM+A etkinlikleri için fiziksel altyapı ve sınıf düzenlemeleri yeterli düzeyde bulunurken, çoğunlukla materyal eksiklikleri ve öğretmen eğitimine dair yetersizlikler belirlenmiştir. Ki-Kare testi sonuçları incelendiğinde STEM eğitimi almış öğretmenlerin sınıflarında STEM+A materyallerine daha çok yer verdiği, STEM+A etkinlikleri yapan öğretmenlerin sınıflarının çok yönlü materyallerle desteklendiği, üniversitede STEM eğitimi dersi almış öğretmenlerin sınıflarında daha çok STEM+A etkinlikleri yaptığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, okul öncesi kurumların STEM+A etkinliklerini daha etkin şekilde gerçekleştirebilmesi için materyal desteği, öğretmen eğitimleri ve okul altyapısının geliştirilmesi yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the suitability of preschool education institutions for STEM+A (Science, Technology, Engineering, Mathematics and Art) activities was examined in terms of different variables. The study was conducted with 313 preschool teachers working in Ankara. The Demographic Information Form and the Schools' Suitability for STEM+A Activities Survey were used as data collection tools. The frequencies and percentages of data regarding the implementation of STEM+A practices and the availability of materials in the schools participating in the study were determined, and the Chi-Square Test was used to test whether there was a statistically significant difference in terms of whether teachers took STEM courses at university, benefited from in-service training within the Ministry of National Education, implemented STEM+A activities in their classes and the suitability of the school for STEM+A activities and the availability of appropriate materials in the classes. According to the findings, while the physical infrastructure and classroom arrangements were found to be sufficient for STEM+A activities in some schools, material deficiencies and inadequacies in teacher training were mostly determined. When the Chi-Square test results were examined, it was determined that teachers who received STEM education included STEM+A materials more in their classes, that the classes of teachers who carried out STEM+A activities were supported with versatile materials, and that teachers who took STEM education courses at university carried out more STEM+A activities in their classes. In line with the research results, suggestions were made for material support, teacher training, and the development of school infrastructure so that preschool institutions could carry out STEM+A activities more effectively.