Farklı kültürlerde illüstrasyon stili analizleri
Analyses of illustration styles in different cultures
  1. Tez No: 947554
  2. Yazar: SELİN ÇETİNKAYA BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İllüstrasyon sanatı, tarih öncesi çağlardan günümüze iletişimin temelini oluşturan çeşitli duygu, düşünce ve olguları yansıtabilmede aracı olmuş, önemli ölçüde etkileşim yaratabilecek alanlara hizmet etmede kullanılmış grafik tasarımının bir dalıdır. Kültürler arası bağlamda değer yargıları ile geçmişi aydınlatabilmesinin yanında geleceğe de ışık tutabilmeyi hedefleyen, literatürde Fransızca kökenli bir kelime olan illüstrasyonun ilk örneklerine mağara çizimlerinde rastlamak mümkündür. Tarih öncesi çağlardan günümüze bir mesajı görsel hayali çizgilerle aktarmakla gelişimine devam eden illüstrasyon, grafik tasarım ve reklam alanında hedef kitle olarak adlandırdığımız topluluklara estetik kaygı gözeterek fikrin sunulmasında önemli rol oynar. Farklı kültürlerde illüstrasyon stili analizlerini incelediğim bu tez çalışmasında illüstrasyon sanatının, hayatın ve toplumların hangi alanlarına ne ölçüde etki ettiğini, kültürler ve tarihler arası yolculuğunda uğradığı değişim ve gelişimlerini ortaya koymayı hedefledim. Topluluk ve bireylerin sosyokültürel alandaki değişim ve gelişimlerini yansıtırken benimsedikleri stilleri analiz ederek çeşitli konularda anlatımı güçlendirme ve aktarmada etkili bir çözüm olarak sıkça tercih edilmesinin sebeplerini inceledim. Çizer ve dünyasına bağlı olarak ilerleyen, verilmek istenen mesajı görüş, yaşantı ve bilgi birikimine bırakan geniş kapsamlı bir sanat dalı olan illüstrasyon oldukça güçlü bir anlatım aracıdır. Problem çözümlemesi, süsleme, bilgilendirme, uyarma, eğitme ve bir öyküyü anlatma gibi eylemler için yaratıcı ve bireysel yollar aracılığı ile mesajın iletilmesini sağlar. Bu yönü ile grafik tasarımı ile sürekli etkileşim içindedir.
Özet (Çeviri)
The art of illustration is a branch of graphic design that has been instrumental in reflecting various emotions, thoughts and facts that form the foundation of communication from prehistoric times to the present, and has been used to serve areas that can create significant interaction. It is possible to come across the first examples of the illustration which is a French origin Word in literature, besides being able to enlighten the past with value judgments it also aims to shed light on the future in an intercultural context. Continuing it's development from prehistoric times to the present by cınveying a message through visual imaginary lines, illustration plays a major role in presenting the idea with aesthetic concern to the communities we call the target group in the fields of graphic design and advertising. In this thesis, in which I examine the analysis of illustration styles in different cultures, I aimed to reveal to what extent art of illustration effects which areas of life and societies, and the changes and developments it went through in its journey between cultures and history. I examined the reasons why it is frequently preferred as an effective solution in reinforcing and conveying the narrative in various subjects by analyzing the styles of communities and individuals while they adopted reflecting their changes and development in the socio-cultural area. Illustration, which is a comprehensive art branch that progresses depending on the artist and her world and leaves the message to the view, experience, and knowledge, is a powerful expression tool. It enables the message to be conveyed through creative and individual ways for actions such as problem- solving, ornamentation, information, stimulation, education, and telling a story. With this aspect, it is in constant interaction with graphic design.