Montessori yaklaşımı temelli eğitim uygulamalarının çocukların matematik, yazma ve günlük yaşam becerileri üzerindeki etkisi
The effect of Montessori-based educational practices on children's mathematics, writing, and daily living skills
- Tez No: 947561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, Montessori yaklaşımı temelli eğitim uygulamalarının çocukların matematik, yazma ve günlük yaşam becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma, Van ili İpekyolu ilçesinde iki farklı anaokulunda eğitim gören toplam 106 çocuk (47 deney, 59 kontrol grubu) ile gerçekleştirilmiştir. Çocuklara“Yazmaya Hazırlık Becerileri Kontrol Listesi”,“Erken Sayı Testi”ve“Öz Bakım Becerileri Değerlendirme Testi”uygulanmış ve SPSS programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Montessori yaklaşımıyla eğitim alan deney grubu ve geleneksel yöntemlerle eğitim alan kontrol grubu, matematik, öz bakım ve yazmaya hazırlık becerileri açısından benzer başlangıç seviyelerine sahiptir. Montessori yaklaşımı uygulanan çocuklar, matematik becerilerinde özellikle eşleştirme ve serileme becerilerinde anlamlı bir gelişim göstermiştir. Geleneksel eğitim alan çocuklar da matematik becerilerinde gelişim kaydetmiş, ancak özellikle tahmin yapma becerisinde daha başarılı olmuştur. Son test sonuçlarına bakıldığında, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öz bakım becerileri açısından da her iki grup başlangıçta benzer seviyededir. Montessori yaklaşımı temelli eğitim alan çocuklar, öz bakım becerilerinde genel olarak ilerleme kaydetmiş, ancak geleneksel eğitim alan çocuklar yemek yeme, dinlenme ve kendini kazalardan koruma becerilerinde daha başarılı olmuştur. Temizlik, kişisel bakım, giyinme ve çevre düzenleme becerilerinde ise deney ve kontrol grubu arasında belirgin bir fark bulunmamıştır. Yazmaya hazırlık becerileri açısından da Montessori yaklaşımı temelli eğitim alan çocuklar, geleneksel eğitim alan çocuklara kıyasla daha fazla gelişim göstermiştir. Ancak, geleneksel eğitim alan çocuklar da ilerleme kaydetmiş olup, bu gelişim Montessori yaklaşımına kıyasla daha düşük düzeyde kalmıştır. Son test sonuçlarına göre, Montessori yaklaşımı temelli eğitim alan çocukların puanları biraz daha yüksek olsa da bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Genel olarak Montessori ve geleneksel eğitim yöntemlerinin her ikisi de çocukların gelişimine katkı sağlamaktadır. Montessori yaklaşımında eşleştirme, serileme ve yazmaya hazırlık becerilerinde daha etkiliyken, geleneksel eğitim tahmin yapma, yemek yeme, dinlenme ve kendini kazalardan koruma becerilerinde daha başarılı olmuştur. Sonuçlar, her iki yöntemin de çocuk gelişiminde farklı avantajlar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Investigating the impact of Montessori approach-based educational practices on children's mathematics, writing, and daily life skills. The study was conducted with a total of 106 children (47 in the experimental group and 59 in the control group) attending two different kindergartens in İpekyolu district, Van province. The children were assessed using the“Writing Readiness Skills Checklist,”“Early Number Test,”and“Self-Care Skills Assessment Test,”and the data were analyzed using the SPSS program. According to the results of the study, both the Montessori experimental group and the traditional education control group had similar initial levels in mathematics, self-care, and writing readiness skills. The children in the Montessori group showed significant improvement in matching and sequencing skills in mathematics. Meanwhile, children in the traditional education group also demonstrated progress in mathematics, particularly excelling in estimation skills. However, the final test results showed no statistically significant difference between the two groups. In terms of self-care skills, both groups started at a similar level. The Montessori group made overall progress in self-care skills, while the traditional education group performed better in eating, resting, and protecting themselves from accidents. However, there was no significant difference between the two groups in cleanliness, personal care, dressing, and organizing their environment. Regarding writing readiness skills, children in the Montessori group showed greater improvement compared to those in the traditional education group. However, children in the traditional education group also made progress, but to a lesser extent than those in the Montessori group. Although the Montessori group scored slightly higher on the final test, this difference was not statistically significant. Overall, both Montessori and traditional education methods contributed to children's development. Montessori approach was more effective in matching, sequencing, and writing readiness skills, whereas traditional education was more successful in estimation, eating, resting, and accident prevention skills. These findings suggest that both educational methods offer distinct advantages in different aspects of children's development.