2021-2024 yılları arasında türkiye'de yayımlanan 3-6 yaş resimli çocuk kitaplarının toplumsal cinsiyet rolleri açısından incelenmesi
An examination of social gender roles in illustrated children's books for ages 3–6 published in turkey between 2021 and 2024
- Tez No: 947614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, 2021-2024 yılları arasında Türkiye'de yayımlanan 3-6 yaş arası resimli çocuk kitaplarının toplumsal cinsiyet rollerini nasıl yansıttığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çocuk kitapları, erken yaşta toplumsal cinsiyet rollerinin öğrenilmesi ve içselleştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, resimli çocuk kitaplarının içeriklerini ve karakterlerini analiz ederek, toplumsal cinsiyet rollerinin temsil biçimlerini ve bu temaların toplumsal normları nasıl pekiştirdiğini belirlemek hedeflenmiştir. Araştırma, 2021-2024 yılları arasında Türkiye'de yayımlanan ve 3-6 yaş grubuna yönelik resimli çocuk kitaplarını kapsamaktadır. Okul öncesi öğretmenlerinin en çok tercih ettiği kitaplar, karakterlerin tür ve cinsiyet dağılım; kıyafet, renk, meslek, aktivite seçimlerinin cinsiyetlere göre analizi için belirlenen kriterlere göre incelenmiştir. Kitapların içeriğinde yer alan cinsiyet rollerinin nasıl temsil edildiği, karakterlerin cinsiyetlerine göre hangi özelliklerinin vurgulandığı ve toplumsal normların nasıl sunulduğu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın bulguları, Türkiye'de yayımlanan 3-6 yaş arası resimli çocuk kitaplarında toplumsal cinsiyet rollerinin büyük ölçüde geleneksel kalıplar içinde temsil edildiğini göstermektedir. Ancak, cinsiyet eşitliğini teşvik eden bazı yenilikçi örnekler de bulunmaktadır. Eğitimciler, ebeveynler ve yayınevlerinin, çocuklara daha eşitlikçi ve çeşitli toplumsal cinsiyet temalarını sunan kitaplar sağlayarak çocukların toplumsal cinsiyet rollerini daha dengeli bir şekilde öğrenmelerine katkıda bulunmaları önerilmektedir. Ayrıca, çocuk kitaplarının toplumsal cinsiyet rollerini nasıl temsil ettiğine dair daha fazla araştırma yapılması, bu alandaki bilinçlenmenin artmasına ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how illustrated children's books published in Turkey between the ages of 3 and 6 reflect gender roles between Dec. 2021 and Dec.2024. Children's books play an important role in the learning and internalization of gender roles at an early age. In this context, by analyzing the contents and characters of illustrated children's books, it was aimed to determine the forms of representation of gender roles and how these themes reinforce social norms. The research covers illustrated children's books published in Turkey between 2021-2024 and aimed at the 3-6 age group Dec. The books most preferred by preschool teachers were examined according to the criteria determined for the analysis of the characters' genre and gender distribution, clothing, color, occupation, activity choices by gender. How gender roles are represented in the content of the books, which characteristics of the characters are emphasized according to their gender, and how social norms are presented have been discussed in detail. The findings of the study show that gender roles are largely represented within traditional patterns in illustrated children's books published in Turkey between the ages of 3 and 6. Dec. However, there are also some innovative examples that promote gender equality. It is recommended that educators, parents and publishers contribute to children's learning of gender roles in a more balanced way by providing books that present more egalitarian and diverse gender themes to children. In addition, further research on how children's books represent gender roles will help to increase awareness in this area and promote gender equality.