Ebelik bölümü öğrencilerine akran eğitim metodu ile verilen elektronik fetal monitörizasyon eğitiminin öğrencilerin bilgi, beceri ve özyeterlik düzeyine etkisi
The effect of electronic fetal monitoring training given to midwifery department students with the peer education method on the students' knowledge, skills and self-efficacy levels
- Tez No: 947618
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma metodolojik ve randomize kontrollü deneysel tasarım olmak üzere iki aşamalı yürütülmüştür. İlk aşamasında“Elektronik Fetal Monitörizasyona Yönelik Bilgi Testi (EFMYBT)”ve“Elektronik Fetal Monitörizasyona Yönelik Beceri Değerlendirme Formu (EFMYBDF)”geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ebelik öğrencilerine Elektronik Fetal Monitörizasyona yönelik akran eğitimi metoduyla verilen eğitiminin öğrencilerin bilgi, beceri ve özyeterlik düzeylerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılacak EFMYBT ve EFMYBDF geliştirildikten sonra deneysel aşamasına geçilmiştir. Araştırmanın deneysel aşamasının örneklemini Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü 2. Sınıf 72 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın deneysel kısmının verileri 2024-2025 Eğitim-Öğretim Dönemi Güz Yarıyılında (23.09.2024-03.01.2025) toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, EFMYBT, EFMYBDF ve Elektronik Fetal Monitörizasyon İzlem Öz Yeterlik Ölçeği (EFMİÖÖ) ile toplanmıştır. Elektronik Fetal Monitörizasyon eğitimi sonrasında Kişisel Bilgi Formu, EFMYBT ve EFMİÖÖ ile ön testler toplanmıştır. Daha sonra öğrenciler randomizasyon ile Akran Eğitimi grubuna (36) ve Standart Eğitim Gruplarına (36) atanmıştır. Akran eğitimi grubu ile akran eğitimleri yapılmıştır. Standart eğitim grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Eğitimler tamamlandıktan sonra klinik uygulamada gebeler üzerinde tüm öğrenciler EFM uygulamasını gerçekleştirmiştir. Öğrencilerin uygulaması sırasında araştırmacı tarafından EFMYBDF doldurulmuştur. Uygulamanın hemen ardından son test olarak EFMYBT ve EFMİÖÖ verileri toplanmıştır. Akran Eğitimi Grubu ve Standart Eğitim Grubunun kişisel bilgileri benzer özellik göstermektedir (p>0.05). Öğrencilerin gruplar arası EFMİÖÖ ön test (p>0.05) ve son test (p>0.05) toplam puanları arasından anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted in two stages as methodological and randomized controlled experimental design. In the first stage, it was aimed to develop the“Knowledge Test for Electronic Fetal Monitoring (EFMYBT)”and“Skill Assessment Form for Electronic Fetal Monitoring (EFMYBDF)”. In the second stage of the research, it was aimed to evaluate the effects of the peer education method on Electronic Fetal Monitoring education provided to midwifery students on the knowledge, skill and self-efficacy levels of the students. After the EFMYBT and EFMYBDF to be used in the research were developed, the experimental phase was started. The sample of the experimental phase of the research consisted of 72 sophomore students of the Midwifery Department of the Faculty of Health Sciences of Tokat Gaziosmanpaşa University. The data of the experimental part of the research were collected in the Fall Semester of the 2024-2025 Academic Year (23.09.2024-03.01.2025). The data were collected using the Personal Information Form, EFMYBT, EFMYBDF and Electronic Fetal Monitoring Self-Efficacy Scale (EFMIÖÖ). After the Electronic Fetal Monitoring training, pre-tests were collected using the Personal Information Form, EFMYBT and EFMIÖÖ. Then, the students were randomly assigned to the Peer Education Group (36) and Standard Education Groups (36). Peer education was conducted with the peer education group. No intervention was made to the standard education group. After the training was completed, all students performed the EFM application on pregnant women in clinical practice. The EFMYBDF was filled in by the researcher during the students' application. Immediately after the application, EFMYBT and EFMIÖÖ data were collected as a post-test. The personal information of the peer education group and the standard education group showed similar characteristics (p>0.05). No significant difference was found between the students' EFMIÖÖ pre-test (p>0.05) and post-test (p>0.05) total scores between the groups (p>0.05).