8-10 yaş grubundaki sağlıklı çocuklarda olumlu hastane algısı oluşturmak için yapılan eğitimin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of education to create positive hospital perception in healthy children aged 8-10 years
- Tez No: 947617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çocuklar tanı, tedavi, ziyaret, kısa veya uzun süreli yatışlar nedeniyle hastanede bulunurlar. Bu sırada çocuklar; ağrı, korku, kaygı, ayrılık anksiyetesi, regresyon gibi olumsuz deneyimler yaşarlar. Hastaneye yatışın ve hastanede yapılacak girişimlerin olası olumsuz etkilerini azaltmak için çocuk ve ebeveyninin hastaneye yatışa hazırlanması gerekir. Bu araştırma; 8-10 yaş grubundaki sağlıklı çocuklarda olumlu hastane algısı oluşturmak amacıyla yapılan eğitimin etkisi, randomize kontrollü ve tekrarlı ölçümler tasarımıyla incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul İli Sultanbeyli ilçesinde bulunan kamuya bağlı Battalgazi İlköğretim Okuluna devam eden, araştırma kriterlerine uyan ve ebeveynlerinden onam alınan 8-10 yaş aralığındaki 159 çocuk oluşturmuştur. Araştırma verileri, Çocukları Tanıtıcı Bilgi Formu (ÇTBF), Sağlıklı Çocuklar İçin Hastane Algısı Ölçeği (SÇHAÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, çocukların tanıtıcı özelliklerinin benzer dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda; SÇHAÖ'nin birinci ölçüm toplam puan ortalamaları arasında fark yoktur (p > 0,05). SÇHAÖ'nin ikinci ölçüm toplam puan ortalamaları arasında anlamlı fark vardır (p < 0,05). Bu fark araştırma grubundaki çocukların, ikinci ölçüm toplam puan ortalamalarının, kontrol grubundaki çocukların ikinci ölçüm toplam puan ortalamalarından daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Cohen d etki büyüklüğü büyük düzeyde etkiye (r = 1,19) sahiptir. Bu sonuçlar, hastanenin nasıl bir yer olduğunu anlatan eğitim sonrası, araştırma grubundaki çocukların olumsuz hastane algısı puanları azalmıştır. Bu doğrultuda çocukların gelişim düzeylerine ve gereksinimlerine göre hazırlanmış sağlık eğitimi programlarında, hastane ortamını anlatan eğitim içeriğine de yer verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Children are in hospital for diagnosis, treatment, visits, short or long-term hospitalisations. During this time, children experience negative experiences such as pain, fear, anxiety, separation anxiety and regression. In order to reduce the possible negative effects of hospitalisation and interventions to be performed in the hospital, the child and his/her parents should be prepared for hospitalisation. In this study, the effect of training to create positive hospital perception in healthy children aged 8-10 years was investigated with a randomised controlled repeated measures design. The sample of the study consisted of 159 children between the ages of 8-10 years attending Battalgazi Primary School in Sultanbeyli district of Istanbul, who met the research criteria and whose parents gave their consent. The research data were collected with the Children's Descriptive Information Form (CDIF) and the Hospital Perception Scale for Healthy Children (HPSHC). In the analysis of the data, it was determined that the descriptive characteristics of the children showed a similar distribution. In intergroup comparisons, there was no significant difference between the mean total scores of the first measurement of the HPSHC (p > 0,05). In intergroup comparisons, there was a significant difference between the mean total scores of the second measurement total scores of the HPSHC (p < 0,05). This difference is due to the fact that the second measurement total mean scores of the children in the research group were lower than the second measurement total mean scores of the children in the control group. Cohen's d effect size has a large effect (r = 1,19). These results show that the negative hospital perception scores of the children in the research group decreased after the training explaining what kind of a place the hospital is. In this direction, it can be suggested that health education programmes prepared according to the developmental levels and needs of children should include educational content describing the hospital environment.