Çok katlı çelik yapılarda farklı çapraz durumlarının statik itme analizi
Static pushover analysis of different bracing configurations in multi-story steel structures
- Tez No: 947627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERMİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT NECMETTİN ARIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY 2018) esas alınarak, çok katlı çelik yapı sistemlerinde çapraz türü ve yerleşim konumlarının sismik performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, üç farklı çapraz türü (merkezi ve dışmerkezli) ve her biri dört farklı yerleşim senaryosuna sahip toplam 12 çaprazlı sistem modellenmiş ve yalnızca moment aktaran çerçeve sisteminden oluşan referans yapı ile karşılaştırılmıştır. Tüm yapısal analizler SAP2000 yazılımı kullanılarak doğrusal olmayan statik analiz (itme analizi) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Her bir model için plastik mafsal dağılımları, taban kesme kuvvetleri, maksimum yatay ötelenmeler, yapı ağırlıkları, birinci doğal periyotlar ve süneklik kapasiteleri hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, farklı çapraz türleri ve konumlarının etkileri yapının doğrusal olmayan davranışını nasıl etkilediği detaylı olarak irdelenerek literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of brace type and placement location on the seismic performance of multi-story steel structural systems were examined based on the Turkish Seismic Code 2018 (TSC 2018). For this purpose, a total of 12 braced systems, consisting of three different brace types (concentric and eccentric) and four different placement scenarios for each, were modeled and compared with the reference structure, which consists solely of a moment-resisting frame system. All structural analyses were performed using the nonlinear static analysis (pushover analysis) method in SAP2000 software. For each model, plastic hinge distributions, base shear forces, maximum horizontal displacements, structure weights, first natural periods, and ductility capacities were calculated. Based on the findings obtained, the effects of different brace types and locations on the nonlinear behavior of the structure were examined in detail and presented in the literature.