Akut adenovirüs konjonktivit tanısı alan hastalarda gözyaşı örneklerinin proteomik analizi ve yeni biyobelirteç arayışları
Proteomic analysis of tear samples and identification of novel biomarkers in patients diagnosed with acute adenoviral conjunctivitis
  1. Tez No: 947631
  2. Yazar: ARTA SHUKRIU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECEM ÖNDER TOKUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada, adenoviral konjonktivitli hastaların gözyaşı proteom profili ilk kez bütüncül olarak analiz edilmiştir. Amaç, hastalığa özgü biyobelirteçleri ve tedaviye yönelik proteinleri belirleyebilmek için sağlıklı bireyler ve hastalardan elde edilen gözyaşı örneklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Akut adenovirüs konjonktiviti tanısı alan 19 hastanın birinci gün ve birinci ayda alınan gözyaşı örnekleri ile, 19 sağlıklı bireyden alınan örnekler çalışmaya dahil edildi. Gözyaşı örnekleri Schirmer test şeritleriyle toplanarak LC-MS/MS ile analiz edildi. Protein ayrımı SDS-PAGE ve FASP yöntemiyle yapıldı; tanımlanan proteinler STRING ile değerlendirildi. Birinci ayda NİGKZ ve Oxford skoru ile kuru göz analizi yapıldı. Bulgular: Toplam 1023 protein tanımlanmış, hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı ekspresyon farklılıkları saptanmıştır. PCA ve ısı haritası analizleriyle gruplar net şekilde ayrılmıştır. NİGKZ değerleri hastalarda belirgin düşük bulunmuş (p < 0,001), Oxford skorlaması ise %57,9'unda epitel hasarını göstermiştir. Bulgular, adenoviral enfeksiyonun hem erken hem geç fazda gözyaşı proteomu ve oküler yüzeyi etkilediğini göstermektedir. Sonuçlar: Bu çalışmada, adenoviral konjonktivitin farklı evrelerinde gözyaşı proteom profilinde belirgin biyokimyasal değişiklikler saptanmıştır. Kompleman (C1q, C3, C5–C9) ve koagülasyon (FGA, FGB, FGG, PLG, A2M, CPB2) proteinlerinin artışı güçlü immün yanıtı yansıtırken; SERPINA1, MMP-9, PRTN3, SOD2 ve AMBP'nin kalıcılığı uzamış inflamasyonu göstermektedir. FN1, LUM ve FBLN1 artışı yeniden yapılanmayı, FBLN1'in gözyaşında ilk kez saptanması ise biyobelirteç potansiyelini göstermektedir. MX1, GBP1, STAT1, ISG15 gibi interferon yanıt proteinleri, FLNA ve MSN gibi hücresel yapı proteinleri gözyaşında ilk kez tanımlanmıştır. RBP4'ün kalıcılığı uzamış immün yanıta işaret ederken, IGHA1, IGHA2, PIGR, JCHAIN, LCN-1, LTF, LPO, PIP ve GRN gibi bağışıklık proteinlerinde düşüş gözlenmiştir. SOD1, PRDX ailesi, GPX1, GSTP1, AKR1C1 gibi antioksidan proteinler azalırken, SOD2, HPX, SELENOP ve CP artmıştır. Otuzuncu günde %57,9 epitel hasarı ve anlamlı NİGKZ düşüşü, enfeksiyonun uzun süreli yüzey hasarına yol açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the tear proteome profile of patients with adenoviral conjunctivitis was comprehensively analyzed for the first time. The aim was to identify disease-specific biomarkers and treatment-related proteins by comparing tear samples obtained from healthy individuals and patients. Materials and Methods: Tear samples collected on day 1 and day 30 from 19 patients diagnosed with acute adenoviral conjunctivitis, along with samples from 19 healthy individuals, were included in the study. Tear samples were collected using Schirmer strips and analyzed by LC-MS/MS. Protein separation was performed using SDS-PAGE and FASP methods, and identified proteins were evaluated via the STRING database. At the first-month follow-up, dry eye was assessed using NITBUT and the Oxford staining score. Results: A total of 1,023 proteins were identified, and significant expression differences were observed between patient and control groups. PCA and heatmap analyses revealed distinct biological separation among the groups. NITBUT values were significantly lower in patients (p < 0.001), and Oxford scoring showed epithelial damage in 57.9% of the cases. These findings indicate that adenoviral infection affects the tear proteome and ocular surface in both early and late phases. Conclusion: This study identified significant biochemical changes in the tear proteome profile at different stages of adenoviral conjunctivitis. Increases in complement (C1q, C3, C5–C9) and coagulation (FGA, FGB, FGG, PLG, A2M, CPB2) proteins indicated a strong immune response. Persistent elevation of SERPINA1, MMP-9, PRTN3, SOD2, and AMBP reflected prolonged inflammation. FN1, LUM, and FBLN1 were associated with tissue remodeling, and FBLN1 was detected in tears for the first time as a potential biomarker. Interferon-related proteins MX1, GBP1, STAT1, and ISG15, as well as structural proteins FLNA and MSN, were also identified for the first time in tears. Sustained elevation of RBP4 suggested a prolonged immune response. Reductions were observed in mucosal immunity proteins (IGHA1, IGHA2, PIGR, JCHAIN) and antimicrobial proteins (LCN-1, LTF, LPO, PIP, GRN). While antioxidant proteins SOD1, PRDX family, GPX1, GSTP1, and AKR1C1 decreased, SOD2, HPX, SELENOP, and CP increased. At day 30, 57.9% of patients showed epithelial staining and significant NITBUT reduction, indicating that adenoviral infection may lead to long-term ocular surface instability and damage.