Görsel sanatlar eğitiminde resimli kitap tasarımı: Doğa sevgisi içerikli bir resimli kitap uygulaması
Picture book design in visual arts education: An application of a picture book with nature love theme
- Tez No: 947681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Resimli kitaplar, çocukların eğitimle tanıştıkları ilk basamak olarak görülebilir. Bu kitaplar, bilişsel ve duyuşsal gelişimi destekleyerek çocukların farkındalık kazanmalarına yardımcı olan önemli araçlardır. Bu araştırmanın temel amacı, günümüzün en büyük sorunlarından biri olan çevre sorunlarına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla doğa sevgisi ve çevre bilincini merkeze alan bir resimli kitap oluşturma sürecinde araştırmacının deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinde bireysel araştırma (öz-çalışma) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı, resimli hikaye kitabının oluşturulma sürecinin her aşamasında, kitabın biçim ve içerik açısından iyileştirilmesi için Türk Dili ve Edebiyatı, Psikolojik Danışma ve Rehberlik ile Görsel Sanatlar Eğitimi alanlarından uzmanlarla iş birliği yapmış, araştırma verileri araştırmacının günlükleri ve uzmanlarla yapılan görüşmelerden elde edilmiş, betimsel analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Alanyazın temel alınarak tema ve alt temalar oluşturulmuş, bulgular“Hikaye Tasarımı”ve“Hikaye Kitabını Resimleme”olmak üzere iki tema ve bu alt temalara bağlı toplam 11 alt tema çerçevesinde düzenlenmiştir. Araştırma sonuçları, resimli hikaye kitabı oluşturma sürecinin araştırmacının bilişsel ve teknik açıdan gelişimine katkıda bulunduğunu, doğa ve çevreye bakış açısında da duyuşsal değişimler sağladığını göstermektedir. Araştırmacının deneyimlerine dayanarak, öğrencilerde doğa sevgisi ve çevre bilinci geliştirmek amacıyla doğa ve çevre temalı resimli hikaye kitaplarının görsel sanatlar öğretmenlerinin derslerinde kullanabilecekleri etkili bir araç olduğu düşünülmektedir. Ayrıca öğrencilerde yaratıcı deneyimler sağlayarak doğa sevgisini ve çevre bilincini içselleştirmeleri için disiplinlerarası bir yaklaşımla onları resimli hikaye kitabı tasarım uygulamalarına yönlendirmek yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Picture books can be considered the first step in children's introduction to education. These books are important tools that support cognitive and affective development, helping children gain awareness. The primary aim of this research is to reveal the researcher's experiences in the process of creating a picture book centered on love for nature and environmental awareness, with the goal of fostering awareness about environmental issues—one of the most pressing problems of our time. The study employed the qualitative research method of self-study (autoethnography). Throughout the creation process of the illustrated storybook, the researcher collaborated with experts in the fields of Turkish Language and Literature, Psychological Counseling and Guidance, and Visual Arts Education to refine the book in terms of form and content. Research data were obtained from the researcher's journals and interviews with experts, then analyzed using descriptive analysis techniques. Based on the literature, themes and sub-themes were developed, and the findings were organized under two main themes—“Story Design”and“Illustration of the Picture Book”—along with a total of 11 related sub-themes.The research results indicate that the process of creating an illustrated storybook contributed to the researcher's cognitive and technical development while also fostering affective changes in their perspective on nature and the environment. Based on the researcher's experiences, it is suggested that nature- and environment-themed picture books can be an effective tool for visual arts teachers to use in their lessons to cultivate love for nature and environmental awareness in students. Additionally, guiding students through picture book design projects with an interdisciplinary approach may help them internalize these values while providing creative experiences.