Çevresel yönetim ve stratejiye yönelik yönetici algı ve niyetleri: İnşaat sektöründe bir saha çalışması
Managers' perception and intent towards environmental management and strategy: An empirical research in the construction sector
  1. Tez No: 280820
  2. Yazar: ÇAĞLAR BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yöneticilerin firmaları çevresel yönetime yönlendiren öncüler olarak neleri algıladıklarının irdelelenmesidir. Bu aynı zamanda çalışmanın özgün yanını da oluşturmaktadır. Önceki çalışmaların ilk halkası niteliğinde olan bu öncüller, eksik kalan kısma tamamlayıcı ve bütünsel bir katkı sunmaktadır.Literatürde çevresel strateji, çevresel yönetim, çevresel performans, ekonomik performans ve örgütsel performans kavramlarının ve bu kavramlar arasındaki ilişkilerin incelendiği görülür. Ancak firmaları çevresel yönetime yönlendiren faktörlere ilişkin çalışmalara nadiren rastlanmaktadır. Bu az sayıdaki çalışmada ise faktörleri bir bütün olarak ele alan çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu çalışmada, firma yöneticilerinin çevresel duyarlılık ve çevresel yönetim uygulama yönelimlerini etkileyen motivatörler ele alınacaktır.Anket verileri, Türk inşaat sektöründeki firma yöneticilerinden e-mail, telefon ve yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Örneklem kümesinin yaklaşık % 90'lık önemli bir kısmını, gelişi güzel bir biçimde seçilen büyük ve orta ölçekli fimalarda görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Kullanılabilir anket sayısı 202'dir.Uygulaması 2010 yılında Türkiye İnşaat sektöründe tamamlanan bu çalışma sonucu, Türkiye İnşaat Sektörü yöneticilerinin firmaları çevresel yönetime yönlendiren öncüller olarak algıladıkları değişkenlerin ülke çevresel karakteristikleri, eko-verimlilik oranları, firma geçmiş performansı, toplumdaki çevresel duyarlılık, yöneticilerdeki çevresel duyarlılık ve dışsal belirsizlik olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine what the managers perceive as antecedents that lead firms to environmental management. This is at the same time the originality of the present study. These antecedents that may be considered as the first chain of previous studies, make a complementary and integral contribution to the incomplete part.It is observed that the concepts of environmental strategy, environmental management, environmental performance, economic performance and organizational performance and the relationship between these concepts have been examined in the literature. However, studies concerning the factors leading to environmental management are withnessed to be rare. And, none of these limited number of studies addresses such factors as a whole. In the present study, however the motivators that effect the intentions of firm managers to implement environmental sensitivity and environmental management shall be considered.The questionnaire data were gathered from firm managers in the Turkish Construction Sector by e-mail, telephone, and face-to-face interviews. An important part, approximately 90% of the sampling set consists of managers in large and medium scale firms, selected randomly. The number of usable questionnaires is 202. As a result of this study applied in the Turkish construction sector in 2010, it was determined that the variables perceived by the managers of the construction sector as antecedents that lead firms to environmental management are national environmental characteristics, eco-efficiency rates, firm?s past performance, public environmental sensitivity, environmental sensitivity of the managers and external uncertainty.