Kritik hastalarda arteriyel kan gazı ve biyokimya analizi ile elde edilen kan elektrolit düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of blood electrolyte levels obtained by arterial blood gas and biochemistry analysis in critically ill patients
  1. Tez No: 947739
  2. Yazar: ZÜLAL ERDOĞAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GEMCİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ Çalışmamızın amacı kan gazı analizi yöntemi ile ve standart biyokimyasal analiz yöntemi ile elde edilen sodyum, potasyum ve kalsiyum düzeylerinin karşılaştırılması, farklılık olup olmadığının tespiti ve farklılığa yol açabilecek bağımsız faktörlerin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde Yoğun Bakım Ünitesinde 22.11.2022- 01.06.2023tarihleri arasında tedavi alan 300 kritik hastanın verileri çalışmaya dahil edildi. Hastaların yoğun bakıma yatış anında rutin olarak alınan arter kan gazı ölçümleri (sodyum, potasyum, kalsiyum, hemoglobin, hematokrit) esnasında eş zamanlı olarak alınan standart biyokimyasal analiz yöntemi ile elde edilen değerlerin korelasyonu analiz edildi. İstatistiksel analiz için SPSS 23 IBM programı kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar için parametrik verilerde Student-t test veya Mann-Whitney U testi, kategorik verilerde ise Chi-square testi kullanıldı. BULGULAR Çalışmaya toplam 300 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortancası 71 olup, %55'i erkek hastalardan oluşmaktadır. Komorbidite açısından en sık görülen hastalıklar hipertansiyon (%54,0), diyabet (%40,0), koroner arter hastalığı (%38,3), malignite (%25,0), kronik böbrek hastalığı (%22,0), kronik obstrüktif akciğer hastalığı (%21,3) ve kronik karaciğer hastalığı (%9,7) olarak tespit edilmiştir. Hastaların yoğun bakım ünitesine yatış tanıları arasında en sık akut solunum yetmezliği (%31,6) ve sepsis (%26,7) yer almaktadır. Hastaların %67,0'ında invaziv mekanik ventilasyon uygulanmış, %64,3'ü vazopressör desteği almıştır. Yoğun bakımda yatış süresi ortanca değeri 8 gün, hastanede yatış süresi ise 13 gün olarak bulunmuştur. Potasyum düzeyleri açısından değerlendirildiğinde, standart biyokimya testi ile ölçülen ortalama potasyum düzeyi 4,21 ± 0,84 mEq/L iken, kan gazı analizi vii yöntemi ile ölçülen değer 3,89 ± 0,88 mEq/L olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE The aim of our study is to compare sodium, potassium and calcium levels obtained by blood gas analysis method and standard biochemical analysis method, to determine whether there is a difference and to investigate independent factors that may cause the difference. MATERIAL AND METHODS Data of 300 critically ill patients who received treatment in the Intensive Care Unit of Ankara Etlik City Hospital between 22.11.2022 and 01.06.2023 were included in the study. The correlation of the values ​​obtained with the standard biochemical analysis method taken simultaneously during the routine arterial blood gas measurements (sodium, potassium, calcium, hemoglobin, hematocrit) taken at the time of admission to the intensive care unit of the patients was analyzed. SPSS 23 IBM program was used for statistical analysis. For comparisons between groups, Student-t test or Mann-Whitney U test was used for parametric data and Chi-square test was used for categorical data. RESULTS A total of 300 patients were included in the study. The median age of the patients was 71 years, and 55% were male. The most common comorbidities were hypertension (54.0%), diabetes (40.0%), coronary artery disease (38.3%), malignancy (25.0%), chronic kidney disease (22.0%), chronic obstructive pulmonary disease (21.3%), and chronic liver disease (9.7%). The most common diagnoses of patients admitted to the intensive care unit were acute respiratory failure (31.6%) and sepsis (26.7%). Invasive mechanical ventilation was applied to 67.0% of the patients, and 64.3% received vasopressor support. The median length of stay in the intensive care unit was 8 days, and the length of stay in the hospital was 13 days. When evaluated in terms of potassium levels, the average potassium level measured by the standard biochemistry test was 4.21 ± 0.84 mEq/L, while the value measured by the blood gas analysis method vii was found to be 3.89 ± 0.88 mEq/L.