Yeşil bina sertifika uygulamalarının bina mimari tasarımı ve sürdürülebilirlik ile etkileşimi
The interaction of green building certification practices with architectural design and sustainability
  1. Tez No: 947750
  2. Yazar: KÜBRA AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF GÜNELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde, yeşil bina sertifikalı yapı örnekleri incelenerek bu yapıların mimari tasarım üzerindeki sürdürülebilirlik etkileri değerlendirilmektedir. Çalışmada, yeşil bina uygulamalarının enerji verimliliği, su tasarrufu, malzeme seçimi ve atık yönetimi gibi bileşenleri ele alınarak bu uygulamaların tasarruf potansiyeli ve önemi vurgulanmaktadır. Aynı zamanda yeşil binanın yenilenebilir bina tasarımı konseptine etkisi incelenerek, sürdürülebilir mimarinin çevresel ve ekonomik faydaları ortaya konulmaktadır. Yeşil binaların yaygınlaşmasını sağlamak için teşvikler, yasal düzenlemeler, toplumsal farkındalık çalışmaları ve ileri yapı teknolojilerinin entegrasyonu gibi stratejiler değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra yeşil bina uygulamalarının küresel ısınma ile mücadeledeki rolü incelenerek karbon ayak izinin azaltılması, enerji tüketiminin düşürülmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının artırılması gibi konular ele alınmaktadır. Ayrıca çalışmada, yeşil bina uygulamalarının kullanıcı konforu ve sağlığı üzerindeki etkileri de değerlendirilmektedir. Doğal havalandırma, gün ışığından maksimum faydalanma, iç mekân hava kalitesinin artırılması ve çevre dostu yapı malzemelerinin kullanımı gibi unsurların hem yaşam kalitesini yükseltme hem de bina içi enerji tüketimini azaltma açısından önemli olduğu vurgulanmaktadır. Yeşil bina uygulamaları, yalnızca çevresel ve ekonomik boyutlarıyla değil, aynı zamanda insan odaklı tasarım ilkeleri doğrultusunda da ele alınması gerektiği değerlendirilmektedir. Sonuç olarak; yeşil bina sertifikasyon süreçlerinin ve uygulamalarının sürdürülebilir kentsel gelişime katkılarını ortaya koyarak, çevre dostu yapılaşmanın yaygınlaştırılması için stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the impact of green building certification on architectural design by examining case studies of certified buildings. The study highlights the importance and potential for savings of green building practices by addressing components such as energy efficiency, water conservation, material selection, and waste management. Furthermore, the influence of green building and renewable design concepts is analyzed, revealing the environmental and economic benefits of sustainable architecture. To promote the widespread adoption of green buildings, strategies such as incentive mechanisms, regulatory frameworks, awareness initiatives, and the integration of next-generation building technologies are discussed. Furthermore, the study explores the role of green building practices in combating global warming, focusing on reducing the carbon footprint, decreasing energy consumption, and increasing the use of renewable energy sources. Additionally, the study evaluates the effects of green building practices on user comfort and health. Factors such as natural ventilation, maximizing daylight use, improving indoor air quality, and utilizing eco-friendly building materials are emphasized as crucial for both enhancing quality of life and reducing energy consumption within buildings. In this context, it is highlighted that green building practices should be considered not only from an environmental and economic perspective but also in accordance with human-centered design principles. In conclusion, this thesis demonstrates the contributions of green building certification processes and applications to sustainable urban development, offering strategic recommendations for expanding eco-friendly construction practices.