Sürdürülebilir mimari ve sertifikalı yeşil binalar
Sustainable architecture and certified green building
- Tez No: 442467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE EDİRNE ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küreselleşen dünyamızda; gelişen teknolojilere bağlı olarak artan yaşam standartları küresel ısınma, iklimde değişiklik, su sorunu, kirlilik ve doğal kaynakların yok olmaya başlaması gibi sorunları da beraberinde getirmiştir. Kaybolan bu ekolojik dengenin yeniden sağlanması düşüncesi sürdürülebilirlik kavramını ortaya çıkarmış ve tüm dünyada sorunun çözümü için enerjinin etkin kullanımına önem verilmeye başlanmıştır. 1960 yıllarından başlayarak geliştirilen sürdürülebilirlik kavramı tüm birimlerde giderek önemli bir rol almış, mimarlık eğitimine olan yaklaşımlarda da etkili olmuştur. Bu doğrultuda günümüzde“sürdürülebilir, ekolojik, yüksek performanslı, çevre dostu, akıllı, pasif, yeşil, karbon-sıfır bina”gibi nitelendirilen birçok uygulamaya rastlanmaktadır. Bu çalışmada sürdürülebilirlik ve yeşil bina kavramları ile günümüzdeki yetersiz kaynaklardan minimum yararlanıp; maksimum enerji, malzeme, su tasarrufu elde etme konuları üzerinde durulmuş, sürdürülebilirlik ve yeşil bina kavramları hakkında insanları bilinçlendirip, sürdürülebilirlik kavramının tasarımın önde gelen parametrelerinden olması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında; birinci bölümde sürdürülebilirlik kavramı ve enerji verimliliği üzerinde durulmuş, bu kavramların mimarlık alanına yansımaları ise ikinci bölümde irdelenmiştir. Yeşil bina uygulamalarının belirli bir çerçevede, somut ve objektif olarak kıyaslanması için geliştirilen Yeşil Bina Değerlendirme Sistemleri üçüncü bölümün konusu olmuştur. Dördüncü bölüm kapsamında Türkiye'de uygulanan yeşil bina örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, increased living standards as a result of emerging technologies have brought problems such as global warming, climate change, water shortages, pollution and the rapid consumption of natural resources. The idea of restoring this ecological balance created the concept of sustainability and the effective use of energy has started being taken seriously around the world. Since 1960's, the concept of sustainability has gained an increasing role in several fields and it has been effective in its approach towards architectural education as well. In this respect, it is very common today to see such applications as“sustainable, ecological, high performance, environmentally friendly, smart, passive, green, zero-carbon buildings”. In this study, it has been focused on the concepts of sustainability, green building and; gaining maximum energy, materials, and water savings by utilizing minimum amount of today's insufficient resources. It has been aimed to create public awareness of sustainability and green building concepts, and to make sustainability a major parameter of design. In the first chapter of this study, it is focused on the concept of sustainability and energy efficiency. The reflections of these concepts in the field of architecture are discussed in the second chapter. Green Building Assessment Systems, which was developed for the comparison of green building applications in a concrete and objective frame, is the content of the third chapter. In the fourth chapter, examples of green building applications in Turkey are examined.