Matematik öğretmen adaylarının türev konusuna yönelik problem kurma becerilerinin incelenmesi
Investigation of mathematics teacher candidates' problem posing skills regarding the topic of derivatives
- Tez No: 947764
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞRI BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı matematik öğretmen adaylarının türev konusuyla ilgili problem kurma becerilerini incelemek ve problem kurma ile ilgili görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 36 ilköğretim matematik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan 7 soruluk problem kurma testi kullanılmıştır. Problem kurma testi oluşturulurken Stoyanova ve Ellerton'un (1996) serbest, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmış problem kurma stratejilerinden yararlanılmıştır. Araştırmada oluşturulan problemlerin veri analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde, öğretmen adaylarının serbest, yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmış problem kurma stratejilerine yönelik türev ile ilgili oluşturdukları problemlerde genel olarak başarısız oldukları belirlenmiştir. Ancak yapılandırılmış problem kurma stratejisinde diğer iki stratejiye göre başarı düzeyinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Adayları problem oluştururken en çok serbest problem kurma stratejisinde zorlandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca adayların problem oluştururken en fazla problem metni kategorisinde hata yaptıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vThe purpose of this study is to examine the problem-posing skills of pre-service mathematics teachers regarding the topic of derivatives and to reveal their views on problem-posing. To this end, the case study method, one of the qualitative research methods, was employed. The study group consisted of 36 pre-service primary school mathematics teachers studying at Kastamonu University Faculty of Education. A 7-question problem-posing test developed by the researcher was used as the data collection tool. The problem-posing test was designed based on Stoyanova and Ellerton's (1996) free, semi-structured, and structured problem-posing strategies. Descriptive and content analysis were used in the data analysis of the problems created in the study. Upon examining the results of the study, it was determined that the pre-service teachers were generally unsuccessful in creating problems related to derivatives using free, semi-structured, and structured problem-posing strategies. However, the success level was found to be higher in the structured problem-posing strategy compared to the other two strategies. It was identified that the pre-service teachers faced the most difficulty in the free problem-posing strategy. Additionally, it was determined that the pre-service teachers made the most errors in the problem text category while creating problems.