Fotovoltaik termal sistemlerin soğutulması ve CFD analizi
Cooling of photovoltaic thermal systems and CFD analysis
- Tez No: 947768
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN PUSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mevcut çalışma, PV/T sistemlerin performans iyileştirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, PV panelin arka yüzeyine yerleştirilen kanatçık yapıların soğutma etkisi ve sistemin genel verimi üzerindeki katkıları incelenmiştir. Tasarımlar SolidWorks 2024 yazılımı ile modellenmiş, analizler ise ANSYS 2024 R1 kullanılarak CFD yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada iki farklı kanat geometrisi karşılaştırılmış; hız, basınç ve sıcaklık dağılımları üzerinden akış yapısı ve ısı transferi davranışları analiz edilmiştir. İlk tasarımda oluşan yüksek türbülans, düzensiz akış ve basınç kayıpları nedeniyle yüzeyle yeterli etkileşim sağlanamamış; bu da hem termal hem de elektriksel verimi olumsuz etkilemiştir. Buna karşılık, ikinci tasarım daha homojen bir akış karakteristiği sunarak panel yüzeyinde daha etkin bir soğutma sağlamış; bu durum PV modül sıcaklığının düşmesine, dolayısıyla elektriksel verimin artmasına neden olmuştur. Aynı zamanda daha dengeli ısı transferi sayesinde termal verimde de iyileşme gözlenmiştir.Elde edilen bulgular, PV/T sistemlerin elektriksel ve termal performansının kanatçık geometrisine doğrudan bağlı olduğunu ve uygun tasarım ile sistem veriminin anlamlı şekilde artırılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The current study was carried out for the performance improvement of PV/T systems. In this context, the cooling effect of the fin structures placed on the back surface of the PV panel and their contributions to the overall efficiency of the system were investigated. The designs were modeled with SolidWorks 2024 software, and the analyzes were performed with the CFD method using ANSYS 2024 R1. Two different fin geometries were compared in the study; the flow structure and heat transfer behaviors were analyzed over the distribution of speed, pressure and temperature. In the first design, sufficient interaction with the surface could not be achieved due to the high turbulence, irregular flow and pressure losses; this negatively affected both thermal and electrical efficiency. In contrast, the second design provided a more homogeneous flow characteristic and provided more effective cooling on the panel surface; this caused the PV module temperature to decrease, thus increasing the electrical efficiency. At the same time, an improvement in thermal efficiency was observed thanks to the more balanced heat transfer. The findings revealed that the electrical and thermal performance of PV/T systems is directly dependent on the fin geometry and that system efficiency can be significantly increased with appropriate design.