Sporcularda solunum kası ısınma uygulamasının pulmoner difüzyon kapasitesine etkisi
The effect of inspiratory muscle warm-up on pulmonary diffusion capacity in athletes
  1. Tez No: 947770
  2. Yazar: EMRE KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Solunum kası ısınma (SKI) uygulamasının, egzersiz ve solunum performansını iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar ileri sürülmesine rağmen sonuçlar tartışmalı ve altta yatan mekanizmalar halen belirsizdir. Bu çalışmada, SKI'nın farklı disiplinlerden elit sporcularda solunum kas kuvveti, solunum fonksiyonu, pulmoner difüzyon kapasitesi (DLCO), kardiyopulmoner ve algısal yanıtlar üzerinde nasıl bir etki yarattığını incelemeyi amaçladık. Araştırmaya 9 dayanıklılık, 9 güç, 8 beceri ve 9 karma disiplinlerden olmak üzere 35 elit erkek sporcu katıldı. Araştırmada plasebo, randomize, çapraz ve çift kör deney tasarımları kullanıldı. Katılımcılar üç farklı ısınma müdahalesi gerçekleştirdi: Kontrol (Genel Isınma [GI]), Plasebo%15 (GI + 2×30 nefes, %15 maksimal inspiratuar basınç [Pimaks]) ve SKI%40 (GI + 2×30 nefes, %40 Pimaks). Araştırma bulguları, ısınma protokolleri arasındaki en belirgin kardiyopulmoner yanıtların SKI%40 müdahalesinde elde edildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Although some evidence suggests that inspiratory muscle warm-up (IWU) may improve exercise and respiratory performance, the results are conflicting and the underlying mechanisms remain still unclear. Therefore, we aimed to investigate the effects of IWU on respiratory muscle strength, respiratory function, pulmonary diffusion capacity for carbon monoxide (DLCO), cardiopulmonary, and perceptual responses in athletes from different disciplines. The study included 35 elite male athletes from 9 endurance, 9 power, 8 skill, and 9 mixed disciplines. The study employed placebo, randomized, cross-over, and double-blind experimental designs. Participants performed three different warm-up interventions: Control (General Warm-up [GW]), Placebo15% (GW + 2×30 breaths, 15% maximal inspiratory pressure [Pimax]), and IWU40% (GW + 2×30 breaths, 40% Pimax). The findings showed that the most pronounced cardiopulmonary responses between warm-up protocols were obtained with the IWU40% intervention.