Doğal ortamlarda yürüyüşten kişi tanıma
Person identification from gait in the wild
  1. Tez No: 947808
  2. Yazar: BÜŞRANUR YAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yürüyüş, fiziksel temas veya açık rıza gerektirmeksizin kimlik tespiti yapılmasına olanak tanıyan davranış temelli bir biyometrik özelliktir. Bu avantajları sayesinde, özellikle yüz veya parmak izi gibi fiziksel biyometrik özelliklerin elde edilemediği güvenlik odaklı gözetim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Yürüyüşten kişi tanıma, benzer varyasyon koşullarında yüksek doğruluk sunarken, farklı varyasyonlar ile karşılaşıldığında hâlâ iyileştirilmeye açık bir araştırma problemidir. Yürüyüş, farklı vücut parçalarının eşgüdümünü içeren davranışsal bir hareket olduğundan, her bir vücut bölgesinin tanıma üzerindeki katkısı farklılık göstermektedir. Buradan hareketle çalışmada, yenilikçi bir katkı olarak yerel vücut bölgeleri üzerinde çalışan bir topluluk öğrenme yaklaşımı önerilmektedir. Yatay vücut bölgelerinin her biri için ayrı bir derin öğrenme modeli eğitilmiş ve parçaları işleyen mimariye topluluk öğrenme uygulanmıştır. Parça tabanlı öznitelikleri bütünleştirmek ve en ayırt edici olanları sentezlemek amacıyla, her bir vücut bölgesi için farklı bir derin öğrenme modeli daha eğitilmektedir. Ayrıca, görünüme dayalı varyasyonların tanıma üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla, varyasyon içeren ve içermeyen görüntüler arasındaki mutlak farklara dayalı bir parça eleme yöntemi önerilmiştir. Önerilen yöntem, CASIA-B ve Outdoor-Gait gibi yaygın yürüyüş veri setleri üzerinde test edilmiş ve tanıma doğruluğu ile uygulanabilirlik açısından önemli iyileştirmeler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Gait is a behavior-based biometric feature that enables identity recognition without requiring physical contact or explicit consent. Thanks to these advantages, it can be utilized in security-oriented surveillance systems, particularly when physical biometric features such as the face or fingerprints are unavailable. While gait-based person identification achieves high accuracy under similar conditions, it remains an open research problem when faced with varying scenarios. As gait is a behavioral motion involving the coordination of different body parts, the contribution of each region to recognition performance varies. Motivated by this, the study proposes an ensemble learning approach operating on localized body regions as a novel contribution. For each horizontal body region, an individual deep learning model is trained, and ensemble learning is applied to the models responsible for processing these body parts. To integrate part-based features and synthesize the most discriminative ones, an additional deep learning model is trained for each body region. Additionally, to mitigate the impact of appearance-based variations on recognition, a part elimination method based on absolute differences between images with and without variations is proposed. The proposed method is evaluated on widely used gait datasets such as CASIA-B and Outdoor-Gait, demonstrating significant improvements in recognition accuracy and practical applicability.