Sürdürülebilirlik ilkeleri kapsamındaki standart vesertifikasyonların Türkiye mobilya endüstrisine yönelikincelenmesi
Examination of standards and certifications within the scopeof sustainability principles for the furniture industry inTürkiye
- Tez No: 947828
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER DİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışması, mobilya sektöründeki firmaların sürdürülebilirlik uygulamalarını ve bu uygulamaları etkileyen faktörleri çok boyutlu olarak incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, firmaların sürdürülebilirlik farkındalık düzeylerini, karşılaştıkları zorlukları, sahip oldukları belge ve sertifikaları, uyguladıkları sürdürülebilirlik stratejilerini ve bu stratejilerin performans göstergelerinin detaylı bir şekilde analiz edilmesi ile oluşturulmuştur. Araştırmanın sonuçları, ülkemiz mobilya sektöründe sürdürülebilir tedarik zinciri, yenilenebilir enerji kullanımı ve karbon ayak izi yönetimi gibi konularda firmaların yüksek farkındalığa sahip olduğunu ve bu alanlarda uygulama eğilimlerinin güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, çalışmada biyobozunur malzeme kullanımı, üretimde karbon salınımını azaltmaya yönelik yenilikçi çözümler, yeşil lojistik uygulamaları, kullanılmış mobilyaların yenilenip yeniden pazarlanması, sürdürülebilirlik kılavuzlarının kullanımı, çevre etiketli ürün üretimi, çevre dostu ürünlerin satışına yönelik kampanyalar, dijital platformlarda sürdürülebilirlik eğitim programları ve spesifik sürdürülebilirlik sertifikasyonları gibi alanlarda önemli gelişim ihtiyaçları olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın özgün katkılarından biri, sürdürülebilirlik çabalarını kısıtlayan yüksek maliyetler ve bürokratik engellerin varlığını vurgulamasıdır. Ayrıca, uygulamaların ekonomik etkileri incelendiğinde üretim, enerji ve hammadde maliyetlerinde artış gözlemlenirken; ekolojik etkilerde, ekolojik ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanımının ve ekolojik malzeme tasarımlarının arttığı belirlenmiştir. Sosyal etkiler açısından ise müşteri ilişkilerinde artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, hammadde tercihlerinin firma pazar payı ve ekolojik malzeme tasarımı ile ilişkili olduğunu, geri dönüştürülmüş malzeme kullanımının firmaların pazarda ekoloji dostu olarak tanınmasına katkı sağladığını göstermektedir. Enerji tüketimini azaltmaya özen gösteren firmaların çevre sertifikalarına başvuru oranının yüksek olduğu ve TS EN ISO 10002 sertifikasının müşterilerin ekolojik ürünlere yüksek fiyat ödeme kabulü ile ilişkili olduğu önemli bir bulgudur. Öte yandan, TS EN ISO 9001 sertifikasının pazar payı üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. Mobilya sektörünün sürdürülebilirlik dönüşümünde bilgi eksikliklerinin giderilmesi, finansal destek mekanizmalarının oluşturulması ve süreç iyileştirmelerinin yapılması gibi kritik unsurların önemini vurgulanmıştır. Bu alanda sektöre ve ilgili paydaşlara yol gösterici nitelikte; bilinç düzeyinin arttırılması için eğitimler, işe alım ve kariyer planlamada sürdürülebilirlik konusunda yetkin kişilerin işletme bünyesine kazandırılması, KOBİ'lere yönelik vergi indirimleri, düşük faizli krediler ve hibe programları gibi teşviklerin arttırılması gibi önemli çıkarımlar ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to conduct a multidimensional analysis of sustainability practices adopted by companies in the furniture industry, along with the factors influencing these practices. The research was structured through an in-depth examination of companies' sustainability awareness levels, the challenges they face, the certifications and documents they possess, the sustainability strategies they implement, and the performance indicators of these strategies. The results of the research reveal that companies in our country's furniture sector have high awareness on issues such as sustainable supply chain, renewable energy use and carbon footprint management and that their application tendencies in these areas are strong. However, the study has determined that there are significant development needs in areas such as the use of biodegradable materials, innovative solutions to reduce carbon emissions in production, green logistics practices, renewing and remarketing used furniture, the use of sustainability guides, production of environmentally labeled products, campaigns for the sale of environmentally friendly products, sustainability training programs on digital platforms and specific sustainability certifications. One of the original contributions of the research is that it emphasizes the existence of high costs and bureaucratic obstacles that restrict sustainability efforts. In addition, when the economic effects of the practices are examined, an increase in production, energy and raw material costs is observed; In terms of ecological effects, it was determined that the use of ecological and recycled materials and ecological material designs increased. In terms of social effects, it was concluded that there was an increase in customer relations. The study shows that raw material preferences are related to company market share and ecological material design, and that the use of recycled materials contributes to the recognition of companies as ecologically friendly in the market. It is an important finding that companies that care about reducing energy consumption have a high rate of application for environmental certificates and that the TS EN ISO 10002 certificate is related to customers' acceptance of paying high prices for ecological products. On the other hand, it was determined that the effect of the TS EN ISO 9001 certificate on market share was limited. The importance of critical elements such as eliminating information deficiencies, establishing financial support mechanisms and making process improvements in the sustainability transformation of the furniture sector was emphasized. In this field, important inferences and suggestions were developed as a guide for the sector and relevant stakeholders; trainings to increase awareness, bringing people competent in sustainability to the business in recruitment and career planning, increasing incentives such as tax reductions, low-interest loans and grant programs for SMEs.