Boro-tellürit cam matrisine Tm2O3 ve CEO2 katkısının, yapısal, optik, mekanik ve radyasyon zırhlama özelliklerine etkisi
Effect of tm2o3 and CEO2 additions to boro-tellurite glass matrix on structural, optical, mechanical and radiation shielding properties
  1. Tez No: 947835
  2. Yazar: KAAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada, yüksek radyasyon zırhlama kapasitesi ile geliştirilmiş fiziksel, mekanik, optik, elastik ve termal özelliklere sahip cam malzemelerin üretimi hedeflenmiştir. Bu amaçla, B₂O₃–CdO–TeO₂ ve Bi₂O₃–B₂O₃–CdO–TeO₂ cam matrislerine, nadir toprak elementlerinden seryum oksit (CeO₂) ve tulyum oksit (Tm₂O₃) %0–5 mol oranlarında ilave edilerek dört farklı seri cam hazırlanmıştır. Cam numuneleri, geleneksel ergitme yöntemiyle 950 °C sıcaklıkta sentezlenmiş ve çok yönlü karakterizasyon analizlerine tabi tutulmuştur. Yapısal karakterizasyonlar XRD, FTIR ve Raman spektroskopisi yöntemleriyle gerçekleştirilmiş, tüm numunelerin amorf yapıda olduğu belirlenmiştir. FTIR ve Raman sonuçlarında, B–O, Te–O ve B–O–B bağlarının karakteristik titreşimleri gözlenmiş, böylece camsı ağ yapısının oluştuğu doğrulanmıştır. Optik analizlerde, UV–Vis ve fotolüminesans spektroskopisi kullanılarak optik bant aralığının katkı oranıyla hafif daraldığı ve optik geçirgenliğin azaldığı tespit edilmiştir. Termal analizlerde diferansiyel termal analiz (DTA) tekniği kullanılmış, CeO₂ ve Tm₂O₃ ilavesinin camsı geçiş sıcaklığını ve termal kararlılığı artırdığı gözlenmiştir. Mekanik açıdan CeO₂ katkılı camların sertliği 3,79'dan 4,49 GPa'ya, kırılma tokluğu ise 0,46'dan 0,74 MPa·m⁰․⁵'ye yükselmiştir. Tm₂O₃ katkılı numunelerde ise sertlik 4,17'den 4,50 GPa'ya, kırılma tokluğu da 0,49'dan 0,75 MPa·m⁰․⁵'ye çıkmıştır. Ayrıca Young modülü, elastisite ve hacim modülleri de katkı oranıyla birlikte artmıştır. Radyasyon zırhlama özelliklerinin incelenmesi sonucunda, CeO₂ ve Tm₂O₃ katkılarının camların radyasyon absorpsiyon kapasitesini belirgin şekilde artırdığı görülmüş, bu yeni nesil camların nükleer enerji, tıbbi görüntüleme ve uzay teknolojileri gibi alanlarda etkili koruyucu malzeme olarak kullanım potansiyeli ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to produce glass materials with high radiation shielding capacity and improved physical, mechanical, optical, elastic and thermal properties. For this purpose, four different series of glasses were prepared by adding rare earth elements cerium oxide (CeO₂) and thulium oxide (Tm₂O₃) at 0–5 mol% to B₂O₃–CdO–TeO₂ and Bi₂O₃–B₂O₃–CdO–TeO₂ glass matrices. Glass samples were synthesized at 950°C by conventional melting method and subjected to multi-dimensional characterization analyses. Structural characterizations were performed by XRD, FTIR and Raman spectroscopy methods, and it was determined that all samples were amorphous. In FTIR and Raman results, characteristic vibrations of B–O, Te–O and B–O–B bonds were observed, thus confirming the formation of a glassy network structure. In optical analyses, it was determined that the optical band gap narrowed slightly with the doping ratio and the optical transmittance decreased using UV–Vis and photoluminescence spectroscopy. In thermal analyses, differential thermal analysis (DTA) technique was used and it was observed that the addition of CeO₂ and Tm₂O₃ increased the glass transition temperature and thermal stability. In terms of mechanics, the hardness of CeO₂ doped glasses increased from 3.79 to 4.49 GPa, and the fracture toughness increased from 0.46 to 0.74 MPa m⁰.⁵. In Tm₂O₃ doped samples, the hardness increased from 4.17 to 4.50 GPa, and the fracture toughness increased from 0.49 to 0.75 MPa m⁰.⁵. In addition, Young's modulus, elasticity and bulk moduli increased with the doping ratio. As a result of the examination of the radiation shielding properties, it was observed that CeO₂ and Tm₂O₃ additives significantly increased the radiation absorption capacity of the glasses, demonstrating the potential of these new generation glasses to be used as effective protective materials in areas such as nuclear energy, medical imaging and space technologies.